Nejmenší dům v Praze najdete v Anežské ulici, a to nedaleko kláštera sv. Anežky České. Roztomilý zelený domeček rozhodně nepřejdete. A kdyby náhodou ano, najdete ho podle cedule, na níž stojí nápis „Nejmenší dům v Praze“. Stavení se ale nepyšní pouze svou jedinečnou šířkou 2,25 metrů. Pojí se k němu i zajímavá historie.

„Tento dům byl postavený v roce 1853 podle projektu architekta Josefa Liebla. Vznikl tak, že zaplnil dřívější uličku mezi Řásnovkou a palácem kláštera sv. Anežky. Nejprve vytvořil dvě za sebou jdoucí místnosti. K nim se pak v roce 1862 ještě dobudoval třetí prostor,“ vysvětlila mluvčí Prague City Tourism Barbora Hrubá.

Samoobslužný luční bar lidé najdou v malebné vesničce Kamenná Horka.
V Českém Švýcarsku otevřeli samoobslužný bar, platí se dobrovolně do kasičky

Ulička, v níž dům stojí, bývala také dříve druhým vchodem do dvora domu U Křikavů v Řásnovce. Až po čase se průchod proměnil v obytnou místnost. Právě v ní provozovala tehdejší obyvatelka nejmenšího pražského domu místní nevěstinec, a to dokonce po několik desetiletí.

„Zdá se, že tady opravdu byl nevěstinec a to asi 40 let, do roku 1922. Nyní je dům památkově chráněný,“ popsala Barbora Hrubá. Za zelenou fasádou domu se ale nachází už jen průčelí původní stavby, která se bohužel celá nedochovala. Přes tuto část ale chodí dovnitř obyvatelé zadního traktu domku.

V pátek byla slavnostně otevřena vyhlídková terasa na budově elektrárny v Ledvicích.
Elektrárna Ledvice se chlubí nejvyšší rozhlednou v Česku