Svou rozlohou tisíc tři sta hektarů je Thayatal nejmenším rakouským národním parkem.

„Táhlé meandry Dyje se vinou v délce šestadvaceti kilometrů jedinečnou údolní krajinou. Před miliony let se zde zařezala až sto padesát metrů hluboko do tvrdé krystalické horniny Českého masivu a vytvořila jedno z nejkrásnějších průlomových údolí ve střední Evropě,“ informuje server Správy Národního parku Thayatal.

Z vysokého ostrohu Umlaufberg, takřka zcela obtékaného vodami Dyje, lze spatřit jedinečné kouzlo krajiny Podyjí. „Fascinující je pestrá skladba podloží ze žuly, ruly a břidlice, dosahující ctihodného stáří až šest set milionů let. I v tom-hle ohledu patří Thayatalu superlativy, vždyť tyto horniny jsou součástí nejstaršího rakouského pohoří,“ doplňuje server.

Jak se dostat na hrad Hardegg:Autem z Vranova nad Dyjí přes Šafov a rakouský Felling je to asi dvacet kilometrů. Pěšky lze jít z Čížova do Hardeggu za necelou hodinku. Trasa je dlouhá necelých pět kilometrů.
Otevírací doba: Od 1. dubna do 31. října 10:00 - 17:00 hod. (červenec a srpen do 18:00 hod.)
Vstupné: pro děti 4,50 eura, studenti platí o dvě eura více, dospělí pak 7,80 eura.

Na území národního parku Thayatal leží malebné městečko Hardegg se stejnojmenným hradem a dále zřícenina hradu Kaja. Na ni se lze dostat krátkou turistickou trasou. Ty v parku zcela nahrazují cyklostezky, které jsou naopak na české straně.

„Tato cesta je okružní vycházkovou a nenáročnou jeden kilometr dlouhou trasou, která sleduje tok dvou potoků, mezi nimiž se na skalní ostrožně tyčí mohutný středověký hrad Kaja. Začátek a konec je situován na parkovišti pod obcí Merkesdorf nedaleko hradu. Pohled na mohutný hrad je patrně nejzajímavější v dubnu, kdy se kamenné zdi opevnění rozzáří žlutými trsy tařice skalní,“ sdělil Petr Lazárek ze Správy národního parku Podyjí.

Národní park Thayatal a lokalita Podyjí se řadí mezi poslední přirozené údolní krajiny střední Evropy. Strmé břehy s častými svislými skalními sesuvy, široké úvaly a bohatá mozaika ekosystémů lemují řeku na cestě národním parkem.

Park láká ročně množství turistů. „Thayatal je jedinečný. Líbil se nám přístup v návštěvnickém centru, kde je vše připraveno i pro lidi, kteří neovládají německý jazyk. Máme velmi rádi památky, a tak nám učaroval především hrad Hardegg. Ovšem nejhezčí pohled na něj je z vyhlídky na moravské straně Dyje,“ svěřil se jeden z mnoha návštěvníků, Pavel Mrázek.

V samotném rakouském parku jsou vyznačeny pouze pěší trasy. „Je to proto, že strmý terén neumožňuje zřízení cyklistických tras. Jeho okolí však nabízí velké množství velmi pěkných značených cyklotras, které jsou přes hraniční přechody Podmyče Felling, Čížov Hardegg a Hnanice Retz-bach či Heiliger Stein napojeny na naši cyklistickou síť,“ upozornil Lazárek s tím, že v Thayatalu je vyznačeno celkem šest pěších tras. Jsou očíslovány a odlišeny názvem i barvou značení.

Jak se dostat na Kaju: Autem ze Znojma přes příhraniční Hnanice, dále pak přes rakouské vesnice Ober-retzbach a Niederflandnitz do Merkersdorfu. Zřícenina hradu Kaja leží asi osm set metrů východně od obce. Autem se dá dojet téměř k hradu. Od parkoviště se jde pět minut pěšky.
Otevírací doba: 1. květen až 27. říjen (sobota, neděle a svátky od 10:00 do 17:00 hod.), prohlídky lze objednat telefonicky i mimo otevírací dobu.
Vstupné: Děti jedno euro, dospělí tři eura.

 Více informací najdete na www.np-thayatal.at.

Výlet za dolnorakouským vínem a královnou. Do Poysdorfu

Už několik desítek let jsou největším svátkem vína ve východní části regionu Weinviertel v Rakousku Vinařské slavnosti okresu Poysdorf. Začínají v tamní známé sklepní ulici Kellergstetten ve čtvrtek sedmého září, kdy je vyhlášeno vinobraní. Téhož večera se uskuteční již tradiční šlapání hroznů, což je výsada takzvaných „princezen vína“. Každým druhým rokem se koná volba nové šarmantní reprezentantky vína královny. Ta pak svou přítomností ozdobí mnoho vinařských slavností a degustací. Vrcholem Vinařských slavností je nedělní průvod ve dvě hodiny odpoledne za účasti úřadující rakouské královny vína a významných osobností.

Už několik desítek let jsou největším svátkem vína ve východní části regionu Weinviertel v Rakousku Vinařské slavnosti okresu Poysdorf.

Jak se tam dostanete: Z Mikulova po silnici 52, v Rakousku po E461 do Poysdorfu.

TIP Deníku: Zajděte v Poysdorfu do muzea Vino Versum.

Část zrestaurované koněspřežky najdete v Kerschbaumu

Pozůstatky koněspřežky na evropském kontinentu najdeme nejen v Českých Budějovicích či Bujanově, ale také v Kerschbaumu. Ten leží v obci Rainbach im Mühlkreis, asi šest km severně od známého středověkého městečka Freistadt a asi 8 km od české hranice. Od roku 1996 se tu turisté mohou svézt po půl kilometru zrekonstruovaném úseku koněspřežné železnice, a to v replice luxusního vozu Hanibal vůz první třídy, který měl jenom osm míst k sezení. V impozantní budově stanice u sedla Kerschbaum se dnes nachází stálá expozice o historii koněspřežky, ale také první nádražní restaurace v dějinách železnice.

Pozůstatky koněspřežky.

Tip na výlet: Po stopách koněspřežky se zájemci můžou vydat také po naučné stezce. Ta vede z Bujanova přes Kerschbaum, z větší části přímo po historické trase.

Cyklostezkou po zrušené trati Jihlava-Vídeň k hradu Raabs

Letos koncem června byla uvedena do provozu kompletně celá cyklostezka Thayarunde, která vede ze Slavonic na Vysočině přes rakouský Dobersberg, Waidhofen a Raabs. Na trase dlouhé 111 kilometrů mohou cyklisté obdivovat například hrad Raabs, zříceninu hradu Koll-mitz, historické vagony ve Waldkirchenu, přírodní park Dobersberg nebo muzeum hodin v Karlsteinu. Ve městečku Thaya se můžete vykoupat v přírodním koupališti hned u Dyje. Kromě cyklistiky je tato trasa vhodná také pro bruslaře. Padesát kilometrů vede po bývalých železničních tratích a 61 kilometrů po málo frekventovaných vedlejších silnicích a cestách.

Jak se tam dostanete: Vlakem z Kostelce u Jihlavy až do Slavonic. Speciální autobus jezdí na trase TelčRaabs. Pro letošní rok je jízdní řád platný do 29. října.