Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejmenší rakouský národní park láká na čistou přírodu

Sledovat čápa černého, zahlédnout vydru nebo spatřit užovku podplamatou, jak se vyhřívá na slunci, mohou tiší a pozorní návštěvníci rakouského Národního parku Thayatal, který je jakýmsi protějškem národního parku Podyjí na moravské straně řeky Dyje. Ta ostatně oběma parkům dala své jméno.

30.8.2017
SDÍLEJ:

Pevnost nad Hardeggem patří mezi tradiční lákadla rakouského parku.Foto: NPP Podyjí, Thayatal

Svou rozlohou tisíc tři sta hektarů je Thayatal nejmenším rakouským národním parkem.

„Táhlé meandry Dyje se vinou v délce šestadvaceti kilometrů jedinečnou údolní krajinou. Před miliony let se zde zařezala až sto padesát metrů hluboko do tvrdé krystalické horniny Českého masivu a vytvořila jedno z nejkrásnějších průlomových údolí ve střední Evropě,“ informuje server Správy Národního parku Thayatal.

Z vysokého ostrohu Umlaufberg, takřka zcela obtékaného vodami Dyje, lze spatřit jedinečné kouzlo krajiny Podyjí. „Fascinující je pestrá skladba podloží ze žuly, ruly a břidlice, dosahující ctihodného stáří až šest set milionů let. I v tom-hle ohledu patří Thayatalu superlativy, vždyť tyto horniny jsou součástí nejstaršího rakouského pohoří,“ doplňuje server.

Jak se dostat na hrad Hardegg:Autem z Vranova nad Dyjí přes Šafov a rakouský Felling je to asi dvacet kilometrů. Pěšky lze jít z Čížova do Hardeggu za necelou hodinku. Trasa je dlouhá necelých pět kilometrů.
Otevírací doba: Od 1. dubna do 31. října 10:00 - 17:00 hod. (červenec a srpen do 18:00 hod.)
Vstupné: pro děti 4,50 eura, studenti platí o dvě eura více, dospělí pak 7,80 eura.

Na území národního parku Thayatal leží malebné městečko Hardegg se stejnojmenným hradem a dále zřícenina hradu Kaja. Na ni se lze dostat krátkou turistickou trasou. Ty v parku zcela nahrazují cyklostezky, které jsou naopak na české straně.

„Tato cesta je okružní vycházkovou a nenáročnou jeden kilometr dlouhou trasou, která sleduje tok dvou potoků, mezi nimiž se na skalní ostrožně tyčí mohutný středověký hrad Kaja. Začátek a konec je situován na parkovišti pod obcí Merkesdorf nedaleko hradu. Pohled na mohutný hrad je patrně nejzajímavější v dubnu, kdy se kamenné zdi opevnění rozzáří žlutými trsy tařice skalní,“ sdělil Petr Lazárek ze Správy národního parku Podyjí.

Národní park Thayatal a lokalita Podyjí se řadí mezi poslední přirozené údolní krajiny střední Evropy. Strmé břehy s častými svislými skalními sesuvy, široké úvaly a bohatá mozaika ekosystémů lemují řeku na cestě národním parkem.

Park láká ročně množství turistů. „Thayatal je jedinečný. Líbil se nám přístup v návštěvnickém centru, kde je vše připraveno i pro lidi, kteří neovládají německý jazyk. Máme velmi rádi památky, a tak nám učaroval především hrad Hardegg. Ovšem nejhezčí pohled na něj je z vyhlídky na moravské straně Dyje,“ svěřil se jeden z mnoha návštěvníků, Pavel Mrázek.

V samotném rakouském parku jsou vyznačeny pouze pěší trasy. „Je to proto, že strmý terén neumožňuje zřízení cyklistických tras. Jeho okolí však nabízí velké množství velmi pěkných značených cyklotras, které jsou přes hraniční přechody Podmyče Felling, Čížov Hardegg a Hnanice Retz-bach či Heiliger Stein napojeny na naši cyklistickou síť,“ upozornil Lazárek s tím, že v Thayatalu je vyznačeno celkem šest pěších tras. Jsou očíslovány a odlišeny názvem i barvou značení.

Jak se dostat na Kaju: Autem ze Znojma přes příhraniční Hnanice, dále pak přes rakouské vesnice Ober-retzbach a Niederflandnitz do Merkersdorfu. Zřícenina hradu Kaja leží asi osm set metrů východně od obce. Autem se dá dojet téměř k hradu. Od parkoviště se jde pět minut pěšky.
Otevírací doba: 1. květen až 27. říjen (sobota, neděle a svátky od 10:00 do 17:00 hod.), prohlídky lze objednat telefonicky i mimo otevírací dobu.
Vstupné: Děti jedno euro, dospělí tři eura.

 Více informací najdete na www.np-thayatal.at.

Výlet za dolnorakouským vínem a královnou. Do Poysdorfu

Už několik desítek let jsou největším svátkem vína ve východní části regionu Weinviertel v Rakousku Vinařské slavnosti okresu Poysdorf. Začínají v tamní známé sklepní ulici Kellergstetten ve čtvrtek sedmého září, kdy je vyhlášeno vinobraní. Téhož večera se uskuteční již tradiční šlapání hroznů, což je výsada takzvaných „princezen vína“. Každým druhým rokem se koná volba nové šarmantní reprezentantky vína královny. Ta pak svou přítomností ozdobí mnoho vinařských slavností a degustací. Vrcholem Vinařských slavností je nedělní průvod ve dvě hodiny odpoledne za účasti úřadující rakouské královny vína a významných osobností.

Už několik desítek let jsou největším svátkem vína ve východní části regionu Weinviertel v Rakousku Vinařské slavnosti okresu Poysdorf.

Jak se tam dostanete: Z Mikulova po silnici 52, v Rakousku po E461 do Poysdorfu.

TIP Deníku: Zajděte v Poysdorfu do muzea Vino Versum.

Část zrestaurované koněspřežky najdete v Kerschbaumu

Pozůstatky koněspřežky na evropském kontinentu najdeme nejen v Českých Budějovicích či Bujanově, ale také v Kerschbaumu. Ten leží v obci Rainbach im Mühlkreis, asi šest km severně od známého středověkého městečka Freistadt a asi 8 km od české hranice. Od roku 1996 se tu turisté mohou svézt po půl kilometru zrekonstruovaném úseku koněspřežné železnice, a to v replice luxusního vozu Hanibal vůz první třídy, který měl jenom osm míst k sezení. V impozantní budově stanice u sedla Kerschbaum se dnes nachází stálá expozice o historii koněspřežky, ale také první nádražní restaurace v dějinách železnice.

Pozůstatky koněspřežky.

Tip na výlet: Po stopách koněspřežky se zájemci můžou vydat také po naučné stezce. Ta vede z Bujanova přes Kerschbaum, z větší části přímo po historické trase.

Cyklostezkou po zrušené trati Jihlava-Vídeň k hradu Raabs

Letos koncem června byla uvedena do provozu kompletně celá cyklostezka Thayarunde, která vede ze Slavonic na Vysočině přes rakouský Dobersberg, Waidhofen a Raabs. Na trase dlouhé 111 kilometrů mohou cyklisté obdivovat například hrad Raabs, zříceninu hradu Koll-mitz, historické vagony ve Waldkirchenu, přírodní park Dobersberg nebo muzeum hodin v Karlsteinu. Ve městečku Thaya se můžete vykoupat v přírodním koupališti hned u Dyje. Kromě cyklistiky je tato trasa vhodná také pro bruslaře. Padesát kilometrů vede po bývalých železničních tratích a 61 kilometrů po málo frekventovaných vedlejších silnicích a cestách.

Jak se tam dostanete: Vlakem z Kostelce u Jihlavy až do Slavonic. Speciální autobus jezdí na trase TelčRaabs. Pro letošní rok je jízdní řád platný do 29. října.

Autor: Dalibor Krutiš

Místo události:
30.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - KUCHAŘ - Radonická beseda 25 000 Kč

Radonická beseda hledá do svého týmu pomocného kuchaře. Jsme moderní restaurace s kapacitou 60 míst a letní zahrádkou. Od pondělí do pátku nabízíme obědové menu. Nástup možný ihned. Práce v režimu krátký/dlouhý týden. Možnost zajistit levné ubytování v blízkosti restaurace. Více informací o restauraci naleznete na www.

Doprava a logistika - Řidič MKD nástup ihned 40 000 Kč

Rodinná firma se sídlem v Praze a pobočkou v Berouně přijme řidiče na MKD. Požadujeme ŘP sk. C+ E, praxi, trestní bezúhonnost, min. 1 víkend v práci. Nabízíme 40.000 Kč čistého, vyplácíme 1x týdně.

Kultura a sport - Kultura a sport Zvukaři, osvětlovači a ostatní 16 400 Kč

Zvukaři a osvětlovači Osvětlovač. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 16400 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní doba se řídí dle provozu divadla - dopolední a večerní zkoušky a představení. , Vhodné pro vyučené v oboru elektro, podmínkou vyhl. č. 50/78 Sb., požadujeme manuální zručnost, praxe výhodou.. Pracoviště: Horácké divadlo jihlava, příspěvková organizace, Komenského, č.p. 1359, 586 01 Jihlava 1. Informace: Tomáš Rychetský, +420 567 161 033,603 824 612.

Administrativa - Telefonní operátor 22 000 Kč

Tel. Operátor Hledáme operátory pro klientské podpory do nové pobočky pro DCS Communication Center s.r.o., která má v celém světe více než 1200 zaměstnanců a 20 let praxe. Vícesměnný provoz, 8-21hodin. Mzda min. 14.500 Kč, max. 30.000 Kč. Volných pracovních míst: 4.


Gurpratap Boparai, který je odpovědný za expanzi Škody v Indii
11

Škoda dostala na starost veškeré aktivity koncernu VW v Indii a Rusku

Miroslav Effenberger z Přibic pěstuje doma na zahradě fíky, olivy i kiwi.
11

Jako v Itálii. Pěstitel z Přibic za rok sklidí až metrák fíků

Muzeum získalo unikátní vidle, které ještě nemělo. Podívejte se

Muzeum vidlí v Lichnově na Novojičínsku už shromáždilo 864 exponátů. Přesto se podařilo objevit typ vidlí, jaký dosud ve sbírce chyběl.

Desítky lidí z ústeckých ubytoven hledají nový domov. Nemáme kam jít, tvrdí

Dezider Čonka ze střekovské ubytovny Modrá poslední dny špatně spí. Blíží se totiž 30. červen, tedy den, kdy se bude muset vystěhovat ze svého stávajícího domova. Provozovatelka ubytovny Modrá totiž dala výpověď z nájmu majiteli budovy a Čonka stejně jako desítky dalších lidí ještě nenašel nové bydlení.  

Úklidové firmy praly špinavé peníze. Škoda dosáhla 135 milionů korun

Daňová Kobra obvinila 25 lidí a čtyři firmy z krácení daní a z praní špinavých peněz v úklidových službách se škodou 135 milionů korun. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Iva Knolová. Obviněným, kteří podle policie vytvářeli fiktivní obchody za neexistující služby, hrozí pět až deset let vězení.

Brali jsme tisícovku za zápas, vzpomíná někdejší slavný fotbalista Karol Dobiáš

/ROZHOVOR/ Byl prototypem moderní krajního obránce a v sedmdesátých letech minulého století patřil na svém postu k nejlepším na světě. Československý reprezentant Karol Dobiáš v sedmdesáti vůbec nezahálí. Hrát fotbal už ho sice neláká, u příležitosti probíhajícího světového šampionátu v Rusku ale zavzpomínal na časy, kdy sám nastupoval za reprezentaci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT