Zoologická zahrada v Liberci je nejstarší českou zoo, letos už je otevřena 95. sezonu. Vznikla v údolí potoka v Lidových sadech na podzim roku 1919. Počátky zookoutku v Liberci ale sahají až do roku 1904, kdy ornitologický spolek vystavěl velkou veřejnou voliéru. Později se rozrostla o další ptačinec a výběhy se srnčí zvěří. Již ve 20. letech minulého století se liberecká zoo pyšnila bazénem pro lachtany a medvědincem. V době mezi první a druhou světovou válkou v ní žilo až 500 zvířat ze 130 druhů. Dnes chová kolem 950 zvířat ze 170 druhů, k nejoblíbenějším patří bílí tygři, lachtani nebo šimpanzi.

Před několika dny otevřeli v zoo nový vchod a změnila se i prohlídková trasa. Areál se rozrostl o hektar a přibyl nový hospodářský pavilon. Investici za 82 milionů korun spolufinancovala Evropská unie. „Zoologická zahrada ale není jen samotná zoo, součástí je také sousední Kulturní centrum Lidové sady, které navštíví kolem 80.000 lidí ročně. K zoo patří i záchranná stanice Archa a středisko ekologické výchovy Divizna," řekl mluvčí Zoologické zahrady Ivan Langr. Samotnou zahradu navštívilo loni 330.000 lidí. „Návštěvníci chodí hlavně za zvířaty," dodal Langr.

K oblíbeným cílům turistů v Libereckém kraji patří také liberecký Dinopark, který loni navštívilo 148.000 lidí. Návštěvníci často míří na zámek Sychrov nebo hrad Trosky. Mezi oblíbené přírodní památky patří Bozkovské dolomitové jeskyně, které si loni prohlédlo 58.900 lidí.