Na první pohled nehostinná krajina, zhruba 20 km od chráněné krajinné oblasti České středohoří, patří již od 10. století k tradičním místům pěstování vinné révy. A daří se jí tady dobře.

Netypická vinařská oblast v okolí Velkých Žernosek oplývá řadou příjemně vychlazených sklípků, jež nabízejí nevšední degustační zážitek pro naše chuťové pohárky.

Porta Bohemica.
České středohoří: to je podmanivá zahrada Čech i pravěký menhir

Místní vinice byly totiž založeny mnichy z cisterciáckého a premonstrátského řádu, a tak místní historie vinné révy sahá až do období mezi 10.12. stoletím. I když se území nachází daleko na sever od úrodné Moravy, dobré klimatické podmínky kolem řeky Labe vínu přesto prospívají. Různorodé podloží, zastoupené slídami, opukou a pískovci totiž napomáhá pohlcování tepla, které se přes den postupně uvolňuje.

Bobulím svědčí i časté ranní mlhy. Zdejší vína jsou charakteristická výraznou kyselinkou, kterou víno potřebuje pro svou svěžest a život, aby nebylo, jak říkají vinaři, utahané. Žernosecké vinice drží také jeden primát. Jsou nejseverněji položenými vinicemi ve střední Evropě.

Přírodní vína i speciální receptury

V obci našla domov čtyři vinařství: Žernosecké vinařství s.r.o., Vinařství Mikulenkovi, Víno Hrabkovský a Vinařství Porta Bohemica. Velké Žernoseky navíc každoročně v září pořádají Vinobraní a zapojují se i do dalších vinařských akcí regionu Žernoseckého koštu (výstava a degustace vín malovinařů a vinařů z mikroregionu Porta Bohemica), Otevřených vinařských sklepů či Putování za vínem. Na Litoměřicku se věnují výborným bílým vínům, typické jsou Ryzlink rýnský, Rulandské bílé a šedé, Muškát moravský, Müller Thurgau nebo Tramín červený.

Pouzdřanská step, Pálava
Moravská Pálava: Výprava za vinohrady, památkami a nádhernou přírodou

I nad městečkem Třebenice, jež leží zhruba deset kilometrů od Velkých Žernosek, se vínu neskutečně daří. Je to další důkaz, že Čechy mají pro pěstování révy vynikající podmínky. Své o tom ví i vinař Milan Novák, jehož vinice se nacházejí na jižním svahu kopce Košťálov.

Novinky

„Náročná byla zejména příprava pozemku, zajištění mechanizace a provedení prací, které jsme nemohli zvládnout vlastními silami,“ a dodává: „Naší snahou je, aby naše vína byla taková, jaká jsou od přírody, a ne znásilněná do podoby, kterou bychom jim chtěli vnutit.“

Ve vinařství se zaměřují zejména na novošlechtěné odrůdy se zvýšenou odolností proti houbovým chorobám. Ale vinaři nezahálejí, snaží se totiž přicházet stále s něčím novým. „Hlavní odrůdou je Müller Thurgau, ale pěstujeme také Veltlínské červené rané, Tramín červený a Svatovavřinecké. Od roku 2017 máme také vysázený Ryzlink rýnský a Pinot noir,“ uvádí vinařka Simona Svatošová z Vinařství Porta Bohemica.

Jejich letošní novinkou je šumivé víno Müvé 2017. Je vytvořené z odrůdy Müller Thurgau a v lahvi rozkvašené moštem z Pinot noir.

Navštivte místní sklepyOtevřené sklepy Žernoseky, Žalhostice, Lovosice, Třebívlice je druhý ročník skvělé akce s vinaři z Čech, která se koná prvního září 2018. Návštěvníci mají jedinečnou příležitost zavítat do méně známých sklepů v okolí Žernosek. Pro spojení můžete využít vínobusovou doprava nebo přívoz přes Labe.

Vinné sklepy Plže v moravském Petrově
Nenavštívit sklípek je hřích. Jak ale vybrat ten nejlepší?