„Každý rok malinko stoupáme a už loni jsme měli tak dobrou sezónu, že bychom to mohli brát jako náš strop,“ uvedla kastelánka Konopiště Jana Sedláčková. Na památku nedaleko Benešova zavítalo v roce 2017 přes 170 tisíc turistů.

„Červen byl letos trošičku slabší, ale vzhledem k tomu, že jsme to na začátku roku takzvaně nahnali, celkově jsme na tom podobně jako loni. Červenec je velice slušný, jsme rádi, že si k nám návštěvníci cestu najdou, i když počasí láká k vodě,“ uvedla Jana Sedláčková.

Důvodem může být i fakt, že se Konopiště kromě tradičních prohlídek nabízí také speciální akce přes den i večer. Prohlídky v pozdních večerních hodinách jsou na zámku oblíbené a každý rok obměňované, ty letošní lze ovšem pořádat za mimořádné. „Slavíme sto padesát let od narození Žofie, manželky Františka Ferdinanda d´Este. Snažíme se ji proto představit intenzivněji a otevřeli jsme západní křídlo, které ji patřilo, a obohatili jsme jej věcmi z depozitářů. Je to jen pro tento rok,“ prozradila kastelánka.

Termíny, které zámek na tyto prohlídky vypsal, kapacitně nestačily a proto přidal další. I ty jsou již nyní naplněné a zámek zvažuje vypsání dalších. „Trasa bude otevřena i v rámci Hradozámecké noci,“ dodala Jana Sedláčková.

Stálou zahraniční klientelou jsou návštěvníci z Ruska a Itálie. „Z Chorvatska jezdí především mladí lidé, často v rámci školních programů,“ doplnila kastelánka. Krásy Konopiště poznávají také příslušníci okolních států – Slovenska, Polska a Německa. Ze vzdálenějších krajů váží cestu Japonci, Číňané, Australané, ale i obyvatelé Spojených států Amerických a Kanady.

Zámek Jemniště.Letošní sezónu si pochvalují také na Jemništi, kam dosud zavítal zhruba stejný počet turistů jako v minulém roce. „Pro nás jsou stěžejní dva prázdninové měsíce, během kterých přijde na zámek čtvrtina až třetina návštěvníků z celého roku. Může přijít teplé počasí a lidé přestanou chodit či naopak začít pršet a také může klesnout návštěvnost,“ uvedl Jiří Sternberg, majitel barokní památky. „Zdaleka ne všichni návštěvníci míří do zámku. Přichází sem také spousta lidí do kavárny,“ dodal.

Červen na Jemništi byl stejný jako v minulých letech. „Ale na začátku července a v posledním týdnu jsme zaznamenali propad návštěvnosti, myslím si, že to mohlo být způsobeno horkem,“ řekl Jiří Sternberg.

Nejvíce zahraničních hostů přijíždí z Austrálie. „Máme uzavřenou smlouvu s australskou cestovní kanceláří, která k nám již asi třetí rok přiváží průměrně 2 800 Australanů v průběhu celého roku,“ prozradil Sternberg. Početné cizojazyčné skupiny tvoří také turisté z Ruska a Německa.

Hrad Český Šternberk.Od ledna do květnových svátků zaznamenal o něco vyšší návštěvnost než v loňské sezóně Český Šternberk, který je otevřen celoročně. Slabší v porovnání s rokem 2017 byla druhá polovina května a června. „Pravděpodobně je to nějaký trend, protože jsme mluvili s kolegyní z huti František v Sázavě, kteří pozorují stejnou tendenci,“ uvedla Kateřina Míková, zástupkyně kastelánky. Na hrad nad řekou Sázavou si pravidelně vyšlápne spousta vodáků. „Letos jezdili dříve než v loňském roce,“ povšimla si zástupkyně kastelánky.

V letních měsících zatím míří na hrad stejný počet návštěvníků jako tomu bylo o minulých prázdninách. Od 1. do 15. července si památku prohlédlo 7 892 osob, letos ve stejném čase 7 314.

V zimní sezóně si výlet do Českého Šternberka plánují převážně Rusové, v té letní přibývají také Francouzi, Nizozemci, Slováci a výjimečně i obyvatelé Švédska.

Na návštěvnosti se odráží také speciální prohlídky pro rodiny s dětmi, které se těší velké oblibě. „Vyprávíme o historii hradu trochu jinou formou, tak aby to děti pochopily a bavilo je to,“ vysvětluje Kateřina Míková.