Vyhledávaným městem pro obyvatele Teplicka, Ústecka či Děčínska jsou Drážďany, jež nabízejí hned devět venkovních koupališť. Provozuje je městská společnost Dresdner Bäder. Deník navštívil oblíbené venkovní koupaliště v západní části Drážďan v lokalitě Cossebaude, jehož areál má rozlohu 45 tisíc metrů čtverečních.

Součástí je totiž také obří přírodní přehrada. „Vstupné je jednotné čtyři eura na osobu, využívat můžete převlékárnu, záchody i stánek s občerstvením,“ uvedl prodavač na zdejší pokladně s tím, že koupaliště má otevřeno denně od 9 do 19.30 hodin.

Lidé se opalují na prostorných trávnících, hrají volejbal a užívají si bazén s toboganem. Na bezpečnost plavců v přehradě dohlíží na stanovištích několik plavčíků. „Prosíme řidiče zmíněných značek, aby se dostavili k pokladně,“ hlásí několikrát denně místní rozhlas a upozorňuje tak na menší nevýhodu zdejšího koupaliště.

Pokud sem totiž návštěvníci nejedou městskou dopravou ale autem, obtížně tu zaparkují. V okolí jsou převážně privátní parkoviště pro rezidenty.

Oddělená nudistická pláž

V Cossebaude se nachází i oddělená nudistická pláž. Nedaleko ní ležela návštěvnice Petra Šubrtová původem z Bíliny, která v Německu bydlí a pracuje. „Byla jsem zatím na dvou koupalištích v Drážďanech. V Cossebaude se mi líbí, že si člověk může vybrat, jestli se chce koupat v bazénu nebo přímo v jezeru,“ řekla Šubrtová.

Kromě Cossebaude jezdí i na koupaliště do Freitalu v regionu Českého Švýcarska. „Sice je menší než v Cossebaude, ale nebývá tam tolik lidí. Mají tam tobogan, dvě skluzavky a vše funguje celý den. Atrakce se nezavírají jako v Čechách,“ vylíčila.

Ocenila také pocit bezpečnosti. „Když jdu do vody, nemusím se bát o své věci. Mají tam i dobré pivo, točený radler, což je v těch vedrech super osvěžení,“ podotkla Šubrtová. Jejímu partnerovi Jakubovi z Chomutova se zase líbí možnost půjčení si volejbalového míče na celý den za vratnou zálohu 10 euro a malý poplatek 2 eura. „Určitě se vydáme i na další koupaliště v německém pohraničí, abychom mohli služby porovnat,“ zmínil.

Obyvatelé Šluknovského výběžku rádi míří do Sebnitz, asi kilometr od českých hranic. V Dolní Poustevně využili strategickou polohu ve prospěch místních dětí. „Na tamní koupaliště kupujeme vstupenky jako město za 1,5 eura a dětem u nás je posléze prodáváme za 30 korun,“ informoval starosta Dolní Poustevny Robert Holec mladší.

Na místě v Německu je vstupné o euro dražší, obec tak lístky dotuje. „Ročně prodáme asi 200 vstupenek. Chceme, aby si děti léto užily, když už nemáme vlastní koupaliště,“ dodal Holec.

Prostorný venkovní areál

Pozadu nezůstává ani Pirna a její prostorný venkovní areál Geibeltbad se šatnami ve stylu 20. let minulého století, s velkými zelenými plochami na opalování i stinnými místy se stromy. „Nabízíme také hřiště pro fotbal, stolní tenis a volejbal, velké pískoviště a mnoho dětských koutů,“ zvou provozovatelé návštěvníky na svém webu. Vstupné je 4 eura, pro děti 3 eura. Nechybí ani 10metrový skokanský můstek pro odvážlivce.

Geibeltbad Pirna  Zdroj: YouTube.com/GeibeltbadPirna

Milovníci koupání z Chomutovska a Mostecka zase vyhledávají venkovní koupaliště v třetím největším městě Saska Chemnitz. Z nabídky tady stojí za zmínku čtyři městská venkovní koupaliště, která mají otevřeno od 10 do 20 hodin. V lese Rabensteiner pak leží nádrž Rabenstein se 400 metrů dlouhou pláží. Vstupné činí 4.20 eur.

Nedaleko Cínovce v Krušných horách je zase vyhledávaným Malý Šibeniční rybník v Altenbergu, který je upravený na přírodní koupaliště. Jsou tady skluzavky, sportoviště i půjčovna lodiček. Přímo vedle koupaliště je také velký autokemp.

Koupaliště za hranicemi

Vyhledávaná koupaliště v Drážďanech:
Luftbad Dölzschen, Strandbad Wostra, Freibad Cotta, Freibad Wostra, Georg-Arnhold-Bad

Vyhledávaná koupaliště v Chemnitz:
Freibad Bernsdorf, Freibad Einsiedel, Freibad Gablenz, Freibad Wittgensdorf

Ceny:
Venkovní koupaliště v Sasku nabízí dospělé vstupné kolem 3 až 4 eur na celý den, děti a senioři mají nárok na slevu.

Otevírací doba:
Většina areálů otevírá kolem 9. hodiny, zavírá před 20. hodinou. Poslední dvě hodiny bývá vstupné na koupaliště zlevněné.