Orientovat se můžete podle zvolené oblasti či ubytování, protože mnozí vinaři nad sklepy pronajímají volné pokoje a při té příležitosti nabízejí degustaci vlastní úrody.

Volbu můžete stejně tak ponechat náhodě. Při svých cestách po pálavské krajině objevíte pěšky i na kole mnoho otevřených sklepů, kde vás přijmou s otevřenou náručí.

Pokud už jste někdy vinné sklípky obcházeli, víte, že podobné akce vždycky stojí za to. Kromě toho, že se podíváte do míst, která jsou očím veřejnosti po zbylý rok skrytá, ochutnáte slavné moravské víno Pálava, odrůdu, jež se pěstuje i dozrává výhradně v této lokalitě. Stačí, když vejdete, objednáte si víno nebo se rovnou zúčastníte degustace, při které vám vinař představí nejlepší kousky své produkce.

Moravské radovánky

V obci Pavlov se každoročně pořádá Léto otevřených sklepů, které letos probíhá až do 9. září. Během akce má každý týden otevřeno jedno vinařství, a to v pátek od 16 do 20 hodin, v sobotu od 10 do 18 hodin a v neděli od 10 do 14 hodin.

Osm až deset ochutnávaných vzorků vám předvedou sami vinaři, kteří degustaci doprovodí zajímavým odborným výkladem. Na dobré víno zve i Pálavské vinobraní, jež se v Mikulově tradičně koná druhý zářijový víkend. Tři dny bujarého veselí s rozmanitým programem tu čekají na všechny milovníky gastronomických lahůdek, dobrého pití a zábavy.

Bohatý program

Užijete si tu folklor a další koncerty tradičních žánrů od cimbálové po dechovou hudbu. K programovým stálicím už nějaký čas patří nedělní výstup na Svatý kopeček, který letos povede herečka Chantal Poullain.

Zúčastnit se můžete i přednášek o víně a výuky moravských tanců na zámeckém nádvoří, oslavy příjezdu krále Václava IV. s družinou nebo ukázky života ve středověku včetně ochutnávky dobového jídla.

Aby toho nebylo málo, po celý festival budou probíhat řízené i nezřízené vinné degustace u stánků, kde bude k prodeji i oblíbený burčák. Zkrátka nepřijdou ani rodiny s dětmi!

Po celou dobu konání vinobraní se bude v různých částech Mikulova tančit, zpívat a šermovat. Malí návštěvníci jistě ocení výcvik draků, dílny, kde si vyzkouší základy řemesel nebo pohádky a spoustu historických her a netradičních soutěží. Čeká je taky výstava drobných zvířat v amfiteátru.

Plná vstupenka pro dospělého činí 600 Kč, ale lze zakoupit i jednodenní se slevou. Rozpisy vinařství a další informace najdete na webových stránkách Otevřené sklepy Pavlov a Pálavské vinobraní.