Nevšední svatební cesta Štěpána a Petry Kotkových z Loun Nepálem se rychle blíží k závěru. Třítýdenní putování s batohy na zádech až do základního tábora horolezců (asi 5380 m.n.m.) na Mount Everestu (8848 m.n.m.) a zpět za pár dní skončí.

Aktuálně je mladý pár zpět na letišti v Lukle (2860 m.n.m.), kam dorazil ve středu 29. října. Hlavního cíle, base campu pod vrcholem nejvyšší hory světa, dosáhli v pátek 24. října. Tam se ukázalo, že části skupiny rychle docházejí síly. Petře a Štěpánovi ale rozhodně ne. „Naše skupina se rozdělila a my spolu s dalšími čtyřmi lidmi se ještě vydali do hor mimo frekventované turistické trasy a překonali dvě zasněžená sedla ve výšce asi 5300 metrů. Viděli jsme další osmitisícové velikány a opět Mt. Everest, který vypadal ještě větší, než obvykle," popsali lounští cestovatelé dění minulých dní.

Co čeká nadšence dál? Oproto tomu, co mají za sebou, už jen pověstná procházka růžovou zahradou. Zítra se přesunou zpět do Káthmándú, hlavního města Nepálu, které si budou moci během jednoho a půl dne prohlédnout. Je tam mnoho unikátních míst, zapsaných na seznam UNESCO, takže nudit se jistě nebudou. Podle průvodce mohou vidět buddhistický opičí chrám Swajambhunath, palácové náměstí s chrámy Durbar Square či například posvátné místo hinduistů Pashupatinath, kde probíhá pálení zesnulých. Bez povšimnutí jistě sympatický pár neponechá ani některý z proslulých horolezeckých barů a hospůdek.

Zpátky do severočeských Loun by se měli Petra a Štěpán vrátit o víkendu. V plánu je počítáno i s časovou rezervou.