Ač je tenhle státeček na jihu Evropy jen o málo větší než Česká republika (a má stejně obyvatel), disponuje neskutečně různorodými oblastmi: Obří roviny a pole na jihu, netknutá příroda a nádherné vinice na severu, nepřeberné množství historických památek ve střední části a v neposlední řadě pulsující metropole typu Lisabon či Porto. Na své si tedy přijdou jak „plážoví povaleči“, tak dobrodružné povahy, bažící po aktivně strávené dovolené.

I v říjnu panuje v Portugalsku velice příjemné klima: teplota vzduchu zřídkakdy klesne pod pětadvacet stupňů a moře láká na příjemných dvacet stupňů. Pro koupání je však lepší zvolit pláže na jihu, v oblasti Algarve. Právě na plážích u jižní hranice se Španělskem – ať už Praia Verde, Praia da Rocha či Cale – najdete jemný písek a vyhlídky na úchvatné skalní masívy. Na západě je naopak chladné moře a velké vlny. Zde si tedy užijí spíše milovníci jachtingu či windsurfingu.

Portugalsko je jedním z nejstarších států v Evropě a s tím souvisí i fakt, že tu naleznete obrovské množství historických památek – od zbytků maurských osad přes středověké pevnosti a hrady až po gotické kostely a opevnění. Další lákadla? Malebná městečka, „ospalé“ vesničky, bujná vegetace, dech beroucí přírodní scenérie nebo třeba vlídní obyvatelé, skvělá kuchyně a přijatelné ceny…

V neposlední řadě může být plus, že Portugalsko nepatří mezi turisty (nejen českými) k nejvyhledávanějším oblastem, a tudíž tu na našince čeká příjemný klid. A samozřejmě nelze opomenout legendární a lahodná portugalská vína v čele s portským…

Země, v níž naleznete nejzápadnější bod kontinentální Evropy (mys Cabo da Roca), v minulosti platila za nejvýznamnější námořní velmoc a pochopitelně je na to patřičně hrdá. Jít po stopách legendárních mořeplavců můžete v některém z mnoha námořních muzeí (to největší je v Lisabonu, další například v městečku Faro). Za vidění určitě stojí i nejvýznamnější portugalské přístavy – ať už v Lisabonu nebo ve městech Leixoes, Setubal či Sines. Portugalsko je zkrátka zemí, která vás uhrane a do níž se budete vždy rádi vracet.

PRAKTICKÉ RADY

Kriminalita
Ve srovnání s jinými jihoevropskými zeměmi je Portugalsko bezpečnou zemí, je však nutné dát si pozor na kapsáře. Raději s sebou nenoste větší obnosy a rozhodně nenechávejte cennosti v autě.

Nemocnice
Ceny zdravotnických úkonů jsou v Portugalsku, ve srovnání s ČR, podstatně vyšší. Pokud bude lékař požadovat úhradu přímo od pacienta, základní sazba za lékařskou konzultaci činí v průměru 50–75 eur.

Doprava
Silnice v Portugalsku jsou v relativně dobrém stavu, narazíte tu ovšem na klasický nešvar jihoevropských řidičů: divoká jízda, ignorace blinkrů a neustálé troubení. Rovněž je tu málo hustá síť pump – vždy radši berte plnou nádrž.

Tipy na výlet

Pláže v Algarve
230 km dlouhé pobřeží na jihu Portugalska je ideální oblastí pro ty, kteří chtějí dovolenou strávit poleháváním na pláži. Pobyt si tu můžete zpestřit i potápěním či – podobně jako v Chorvatsku – hledáním „zastrčených“ pláží, schoulených pod mohutnými ska-lami.

Lisabon
Hlavní, největší a nejlidnatější město Portugalska patří mezi největší perly Evropy. Jeden z nejvýznamnějších evropských přístavů nabízí nejen skvostné památky, křivolaké uličky starého města, bezpočet paláců a kostelů, ale i pestrý noční život v podobě desítek stylových restaurací.Porto
Druhé největší portugalské město leží na březích řeky Douro (stojí za to zaplatit si vyhlídkovou plavbu na jedné z typických pestrobarevných bárek). Největšími lákadly jsou čtvrť „Kaskáda“ s domky na strmé skále, historické centrum s nábřežní pro-menádou a čtvrť Vila Nova de Gaia, zasazená do svahů pokry-tých vinohrady.

Kromlech v Almendres
Jednou z nejvýznamnějších historických památek v Portugalsku je Kromlech v Almendres v jižní části země. Jedná se o obrovský kromlech (seskupení vztyčených balvanů – menhirů), který původně tvořilo více než sto monolitů. Vybudován byl podle odborníků v období neolitu (12 000–4 000 let př. n. l.).

Autor: ŠTĚPÁN ŠIMŮNEK