Tvůrci projektu Jescyklo v uplynulých měsících vytipovali a vyznačili v okolí Jeseníku a České Vsi pět okruhů. Prochází především Sokolím hřbetem nad Priessnitzovými lázněmi, ale také podhůřím Jeseníků a Zlatohorskou vrchovinou.

Nejdelší okruh měří osmadvacet kilometrů, převýšení na nejnáročnějším z nich činí 820 metrů.

„Region přirozeně protínají silniční cyklotrasy. Ucelený systém okruhů, které by návštěvníka provedly zdejší krajinou, seznámily ho se zajímavými místy a přivedly jej zpět do výchozího místa, však podle nás chyběl," objasnil vznik projektu jeden z jeho iniciátorů a starosta České Vsi Petr Mudra.

Tři z okruhů objevují oblast Sokolského hřbetu, tedy území protkané Rychlebskými stezkami. Na ně se také mohou zdatnější cyklisté na několika místech napojit. Další okruh vede k Lipové-lázním, poslední do okolí Zlatého Chlumu.

I k jeskyním či na rozhlednu

Trasy zájemce dovedou k jeskyním Na Špičáku či Na Pomezí, k zatopeným lomům, na rozhlednu Zlatý Chlum, vyhlídku Hemberg nad Supíkovicemi či do osady Rejvíz.

Vedle klasických odpočívadel budou mít cyklisté k dispozici i dvě místa se speciálním zázemím.

„Samoobslužná úschovna kol Cyklobox bude umístěna v Jeseníku. Úschovna kol se samoobslužným servisem Cyklopoint je plánována u nás v lázních," sdělil obchodní ředitel Priessnitzových léčebných lázní Tomáš Rak. V samoobslužném servisu bude nepřetržitě k dispozici základní výbava pro opravu kola.

Cyklistické okruhy se slavnostně otevřou 5. června v 11 hodin v Priessnitzových lázních. Tento den zde zároveň startuje třetí etapa Závodu míru a koná se tu oslava Dne dětí.