I když „oficiální start“ Novoročního výstupu na haldu Ema byl stanoven na devátou hodinu, organizátor akce Herbert Schenker byl na místě už v půl osmé. Dobře totiž ví, že nedočkaví turisté vyrážejí na trasu krátce po rozednění.

Už 13. ročníku výstupu na haldu ve Slezské Ostravě počasí příliš nepřálo, i tak si výhled na město z výšky 315 metrů nad mořem nenechalo ujít 728 turistů.

„Už v 8 hodin se vydal na vrchol haldy Stanislav Horváth, ten byl letos na vrcholu haldy první. Pak už začaly chodit skupiny turistů. Terén byl sice místy dost blátivý a klouzalo to, ale loni to bylo možná ještě horší,“ prozradil Herbert Schenker z Klubu českých turistů při SSK Vítkovice.
Už krátce po půl desáté se z výšlapu na haldu vraceli manželé Dorčákovi, kteří za novoroční turistikou dorazili z Hlučína.

„Chodíme tu v posledních letech pravidelně. Je to příjemná procházka po těch svátcích a člověk je trochu v přírodě, nemusí se camrat po městě,“ odpovídají usměvaví manželé.

Po rozbláceném terénu se na vrchol haldy vydal s kočárkem i manželský pár z německého Wuppertalu.

„V kočárku byl letošní nejmladší účastník Dwayne Braken, kterému jsou teprve dva měsíce. Mladá žena z Ostravy se provdala do Německa a letos se už s manželem a miminkem vydali na vrchol haldy Emy,“ prozradil další zajímavost Herbert Schenker.

Účastníci letošního výšlapu si z letošní akce odnesli diplom a také speciální odznak Halda Ema-ostravský Mount Everest, tentokrát ve světle žluté barvě a s letopočtem 2019.

„Ani letos se nám sice nepodařilo překonat účastnický rekord z roku 2013, kdy se naší akce zúčastnilo 1065 lidí. Vzhledem k počasí, které dvakrát přívětivé nebylo, ale jsme s účastí spokojeni,“ dodal Herbert Schenker.