Rekonstrukce budovy přišla na 52 milionů korun, Olomouckému kraji se na ni ale podařilo získat významnou část prostředků z evropských peněz.

Dopravní situace na křižovatce Velká Dlážka - Polní v Přerově
Uzavírka Polní: do zákazu vjelo skoro 200 náklaďáků

Budova na nábřeží Edvarda Beneše sloužila ve třicátých letech minulého století jako sídlo administrativy tehdejších Středomoravských elektráren.

Po druhé světové válce v ní bylo učiliště a sídlila zde Střední škola elektrotechnická. Po jejím zrušení získalo objekt v roce 2011 muzeum.

Téměř dva roky oprav

Samotná rekonstrukce objektu začala v květnu roku 2017 a trvala jednadvacet měsíců.

„Muzeum nám poskytlo historické snímky a snažili jsme se vytvořit nynější vzhled podle nich. Původně to byla dvoupodlažní administrativní budova elektráren, ve které byly kanceláře. Největším problémem stavby tedy byla statika,“ shrnul projektant Pavel Malenda.

Foto: Jana Hostičková. Sokolovna v Kojetíně prochází náročnou rekonstrukcí. Vrátí se do původní podoby, kterou měla ve třicátých letech minulého století.
Kojetínské sokolovně se vrací původní vzhled z první republiky

Technicky náročné bylo zesílení všech stropů ocelovou konstrukcí, aby podlahy zátěž historických sbírek unesly. Stavba získala nové rozvody elektřiny, okna, dodatečnou izolaci a sanační omítky.

„V depozitáři bude uskladněno devadesát tisíc sbírkových předmětů a rekonstrukce stála dvaapadesát milionů korun. Většinu výdajů pokryje evropská dotace z operačního programu - třiačtyřicet milionů,“ vyčíslil náměstek olomouckého hejtmana pro oblast kultury Petr Vrána (ANO).

Pro badatele a historiky Muzea Komenského v Přerově je nový depozitář vymodleným dítětem. Přesune se sem totiž drtivá většina muzejních sbírek - vzácné archeologické nálezy z Předmostí, obrazy nebo historický nábytek.

„Dříve byla díla uložena v policových stacionárních regálech, což pro dvourozměrné obrazy se zlacenými štukovými rámy nebylo vůbec vhodné. V novém depozitáři máme sítě, na které se mohou zavěsit, takže nedochází k dalšímu poškození výtvarných děl. Také přehlednost je mnohem lepší,“ řekl jeden z kurátorů Kamil Lukeš.

Nejmodernější úložné systémy

V depozitáři našlo své místo sedmdesát pět procent archeologického fondu muzea.

„Je zde i známá sbírka Antonína Teličky, která tvořila jádro. Uskladněny jsou tu stovky mamutích stoliček a kly z období paleolitu, ale i stovky celých nádob od mladší doby kamenné až po středověk, několik tisíc kamenných nástrojů a stovky bronzových předmětů,“ přiblížil archeolog Aleš Drechsler.

Teličkova sbírka je podle něj významná, ale po předčasné smrti tohoto badatele v roce 1925 neměl kdo předměty náležitě ošetřit, a tak skončila velká část vzácných exponátů v brněnském Anthroposu.

Nové uspořádání sbírek se s uložením v původním depozitáři v Předmostí nedá vůbec srovnat.

„Jsou zde nejmodernější typy úložných systémů, do kterých je možné uložit až dvojnásobné množství předmětů. Zásadní ale je, že jsou teď v podstatně lepších klimatických podmínkách,“ řekl.

Muzejníky čeká v následujících měsících doslova mravenčí práce - musejí totiž tisíce vzácných sbírkových předmětů zkontrolovat, provést jejich evidenci a označit pro lepší přehlednost. Se stěhováním chtějí skončit v květnu.

Nové prostory poradny pro dlužníky otevřela ve třetím patře administrativní budovy na náměstí T. G. Masaryka Charita Přerov.
Charita v Přerově otevřela novou poradnu pro dlužníky