Při procházení lesní cesty v blízkosti Čebína narazí návštěvník na kovovou věž vysokou 38 metrů. Čebínka se vyjímá nejen svou výškou, ale také otáčivým schodištěm vedoucím na vyhlídkovou plošinu. Z ní návštěvníci uvidí například vyhlídkovou věž na Zlobici u Malhostovic nebo i Moravský kras.

Naskytne se jim také jedinečný pohled na blízký lom. Než se dostanete k věži, musíte vyjít strmý kopec na horu pod rozhlednou. Kdo se poté unaví při výstupu 161 schodů na Čebínce, které se točí ve směru hodinových ručiček, ten může po cestě nahoru nabrat dech na jednom z deseti odpočívadel.

Návštěvníci se na ni za 20 korun vstupného podívají pouze o víkendu. „Během otevírací doby je možné zakoupit upomínkové předměty, pohlednice, turistickou známku a nálepky či kvarteto,“ řekla za rozhlednu Markéta Kristková.

Úchvatný pohled na Brno

Z betonové rozhledny v lesoparku v Brně Novém Lískovci lidé shlížejí už od dvacátých let minulého století. Z této šesti- až sedmimetrové stavby měli návštěvníci dříve úchvatný pohled na Brno. V období totality ovšem lidé zapomněli jak na lesopark, tak na rozhlednu Kamenný vrch, a stavba začala chátrat.

Po několika hrozbách zbourání rozhlednu před šesti lety vedení městské části Nový Lískovec zrekonstruovalo, výhledu ovšem bohužel brání vzrostlé stromy. Nabízí tak spíše bohatou historii, pítko a porozhlédnutí se po části lesoparku.

Díky tvaru funguje spíše jako altán. Zájemci se ovšem na vyhlídkovou plošinu mohou podívat, kdy se jim zlíbí. „Rozhledna by měla být přístupná a odemčená po celý den,“ zmínil Michal Šípek, referent pro životní prostředí v Brně Novém Lískovci.

Skoro osmnáctimetrová věž z voňavého akátového dřeva zdobí hřbet Výhon u města Židlochovice. Pohled na rozhlednu, která ze všeho nejvíce připomíná hradní věž, se návštěvníkům nabídne po překonání turistické trasy. Už při výstupu k Akátové věži tak získají hezký pohled třeba na gotickou zvonici nebo křížem označené místo bývalého popraviště

Nenechte si ujítPokroucená věžička
V brněnské Staré radnici je nová expozice věnovaná staviteli Antonínu Pilgramovi: staviteli, který radniční portál ozdobil pokroucenou gotickou věžičkou.

Lodí do Lednice
Jubilejní dvacátá plavební sezona byla zahájena v areálu zámku Lednice. Romantickými loděmi se můžete plavit od zámku k Minaretu a dále pak k umělé zřícenině Janův hrad.