Podle jednatele společnosti Jihočeská plavební Davida Macharta je zájem o jejich vyhlídkovou trasu z Týna nad Vltavou k soutoku s Lužnicí směrem ke zrekonstruovanému zámku Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí enormní. "Tato trasa je nová. Zájem o naše služby je překvapující. Téměř nestíháme vyhovět zákazníkům," uvedl Machart.

Loni za jeden den převezli maximálně 100 lidí, letos je to i více než 200. Nová trasa je podle něj atraktivní a připomíná plavbu Lednicko-valtickým areálem. "Důvodem nárůstu je ale i to, že se lidé bojí jezdit na dovolenou do zahraničí," uvedl. Zájem by mohl podle jeho odhadů ještě stoupat. Do zámku Mitrowicz bude společnost jezdit do konce září, do konce října nabídne jiné trasy.

Podle dispečera lodní dopravy Jiřího Kortánka se zájem o lodní dopravu na Orlíku zvedl o 15 až 20 procent. Společnost Quarter má na Orlíku v provozu každý den šest lodí na rozšířené trase Orlík - Zvíkov - Orlík, přehrada. Ceny zůstávají stejné jako loni, například obousměrná jízdenka z Orlíku na Zvíkov stojí 240 korun.

Na Lipně slouží pěším, cyklistům a motorizovaným turistům i přívozy. Na nejdelší trasu dlouhou 1,5 kilometru se mohou turisté vydat z Dolní Vltavice k hraničnímu přechodu Kyselov. Přívoz provozuje společnost Lipno Face. "Lidé se naši službu naučili využívat. Používají ji jako zkratku mezi Rakouskem, Německem a Čechami. Pro letošek evidujeme zhruba o 15 procent více pasažérů, než to bylo loni," řekl kapitán přívozu Karel Vlášek. Dospělý za jízdu zaplatí 35 Kč, za kolo 60 a za auto s řidičem 150 korun.

Přívoz z Horní Plané do Bližší Lhoty provozuje na trase dlouhé 526 metrů město Horní Planá. I tady převozníci evidují větší zájem než loni, podle odhadů zhruba o deset procent. Ceny se od loňska nezměnily. Turista zaplatí za převoz 15 korun, cyklista 30. Za auto se platí 50 korun.