Obec tak přichází každý den o peníze, za tři měsíce do října, do kdy má zákaz platit, o statisíce korun.

Návštěvníky, kteří o víkendu a začátkem týdne zavítali do pískovcových skal v Tisé uvítaly jen prázdné pokladny. „Využili toho snad úplně všichni, kdo sem přišli. Proto jsme se rozhodli, že pokladny otevřeme a budeme návštěvníky informovat o zákazu,“ poznamenal starosta Tisé Jiří Jandásek.

Dosvědčil to i Ústečan Ondřej, který se sem vypravil o víkendu. „Zaslechl jsem němčinu, španělštinu, angličtinu. Skály byly doslova obsypané lidmi. Jako když zaútočí hejna špačků na vinici,“ vylíčil mladý muž.

Ztráta až 250 tisíc

Proto obec ve středu raději požádala ústecký magistrát o výjimku na turistické trasy, aby okruh skalami zůstal pro návštěvníky otevřený.

„Pokud bude zákaz opravdu platit až do října, tak přijdeme o 200 až 250 tisíc korun. Samozřejmě, zažili jsme dva požáry, ty peníze radši oželíme, pokud to bude opravdu nutné,“ pokračoval Jandásek.

Zatím to ale s rychlým ukončením zákazu vstupu do lesů nebo s výjimkou moc růžově nevypadá. Úřad ho vydal na podnět Lesů ČR kvůli dlouhotrvajícímu suchu a vysokým teplotám v obavách ze vzniku požáru. „V nejbližších dnech určitě zákaz platit nepřestane,“ upřesnila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Informaci potvrdila i mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová. „O případných změnách v zákazu budeme veřejnost okamžitě informovat prostřednictvím našich webových stránek i veřejných sdělovacích prostředků. Zatím ale platí bez výjimek,“ řekla.

Turisté zákazu nedbají

Zda omezení vstupu do lesů úřady odvolají, lze odvodit i z předpovědí počasí. Ačkoli se podle meteorologů blíží masa studeného vzduchu z Grónska, sucho ještě nějaký ten pátek potrvá. A to i přesto, že v pátek očekávají déšť a pokles teplot až na 23 stupňů Celsia.

„Srážky, které čekáme, moc vláhy nepřinesou. Situaci okolo sucha příliš nezlepší,“ uvedl vedoucí meteorologů z ústeckého Kočkova Radek Tomšů.

K omezením se váže i další problém, totiž těžkosti s jeho vymožením. „Mně vůbec není jasné, kdo na to dohlíží a kontroluje to. My ty lidi vykázat nemůžeme,“ podotkl starosta Tisé Jandásek.

Nad dodržováním bdí Lesy ČR, přesněji jejich lesníci, kteří spolupracují s městskou, obecní, případně republikovou policií. Ta spolupracuje s dalšími kompetentními orgány správou CHKO, úředníky odborů životního prostředí a dalšími. „Řešíme jej v rámci běžného výkonu služby,“ dodala policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.