„Vymyslel jsem to já, jako vtip,“ přiznal se Vojen Smíšek, když v Českém Krumlově po sedmé hodině ranní sesedl z elektoskútru. Z Lipna nad Vltavou vyrazili s Damiánem Viktorem něco po šesté a krumlovské Museum Fotoateliér Seidel byla jejich první „dobíjecí stanice“.

„Dozvěděli jsme se, že Harley Davidson slaví v Praze 115 let a že se tam sjede šedesát tisíc motorek, tak jsem si řekl, že bychom tam mohli přijet na skútru. Kamarád si dělal legraci, že nás z toho skopnou na první křižovatce.! Pak ale zjistili, že heslo srazu je „Nezáleží, na čem jezdíš nebo jestli vůbec jezdíš…Tohle je oslava klukovských snů, touhy po svobodě a volnosti na dvou kolech, která spojuje generace i světadíly“. A bylo rozhodnuto.

Plán trasy dlouhé 256 km:
Vojen Smíšek a Damián Viktor vyrazili z Lipna na elektroskútrech do Prahy na sraz Harleyů. První dobíjecí zastávka spojená s prohlídkou byla v českokrumlovském Museu Fotoateliér Seidel, kterým je provedl kurátor Petr Hudičák.Zdroj: Deník / Zuzana Gabajová1 Fotoateliér Seidel – historické fotografie Lipna nad Vltavou
2 Povodí Vltavy České Budějovice
3 Madeta Planá nad Lužnicí – výroba sýru Lipno
4 Kemp Nová Živohošť na Slapská přehrada – součást vltavské vodní kaskády
5 Zvole u Prahy – Karel Matzner, který kdysi řídil stavbu lipenské přehrady
6 PRG Klasick Wheels kousek od výstaviště
7 Výstaviště Holešovice - sraz

„Řekli jsme si, že to není tak nereálné, a potvrdili nám to i lidi, co na srazy jezdí,“ pokračoval Vojen Smíšek, „ ten nápad se líbil i kamarádům z motorkářským obchodem v Praze. Byli nadšení, že to absolvujeme, a už na nás čekají s dobíjecí stanicí.“ A když už vyrazili z Lipna, rozhodli se, že cestu pojmou nejen jako propagaci ekologické dopravy, ale i pěkně tematicky. „Všechny naše zastávky nějak souvisejí s Lipnem,“ dodal.

Český Krumlov. Ilustrační foto
Krumlov začíná sčítat, investoval přes půl miliardy

Jeho kolega Damián Viktor, který na rozdíl od Vojena jezdí i na velkých motorkách, si elektroskútr pochvaloval. „Jezdím i na veteránských motorkách a je to rozdíl, když před vámi smrdí číza nebo jawa, tohle je mnohem příjemnější,“ smál se, „a nejste zacákaní od oleje. A i na to, že je skútru tak malý, je v porovnání s některými motorkami docela pohodlný.“

Než se skútry v Krumlově dobily, kurátor Petr Hudičák je provedl Museem Fotoateliér Seidel, které ukrývá i unikátní sbírku historických fotografii z doby, kdy přehradní lipenská nádrž ještě nestála, a i sérii fotografií z doby, kdy se Lipno stavělo. A nechyběla ani „povinná“ fotografie v Seidelově ateliéru.

Na slet se Václav Záveský vydal společně se sokoly z Brloha (na snímku), odkud pochází.
EXKLUZIVNĚ: Je skvělé, když tleská celý stadion, vzpomněl někdejší sokol

Cestu budou oba účastníci zaznamenávat na Facebooku a Instagramu lipenského areálu. A jaká byla cesta a co se dělo v Praze na srazu harleyů, to se dočtete exkluzivně v sobotním vydání Deníku.