Pokud zatoužíte po pořádném lázeňském relaxu, nemusíte se už u lékaře doprošovat předpisu na lázně. Do Mariánských Lázní se sice jezdí hlavně s nemocemi pohybového ústrojí, chorobami ledvin a močových cest, s dýchacími potížemi a gynekologickými či metabolickými onemocněními, pobyt si tu ale mohou zařídit i ti, kteří se léčit nepotřebují.

Nej, nej , nej…
Mariánské Lázně leží na okraji Slavkovského lesa v Karlovarském kraji a po Karlových Varech jsou druhým největším lázeňským městem u nás. Kromě toho se mohou pyšnit několika dalšími „nej“. Jsou prý nekrásnější z trojlístku západočeských měst, kam patří ještě Karlovy Vary a Františkovy Lázně, japonští turisté je zařadili mezi 30 nejkrásnějších evropských měst a díky svým parkům jsou považovány za jedno z nejpůvabnějších zahradních měst Evropy.

Zuzana Cabejšová, autorka oblíbeného vlogu, projektu Moje Česko a zapálená turistka.
Zapálená turistka videem i mapou inspiruje lidi k cestování

Z již zmiňovaných západočeských lázní jsou ale nejmladší. Přestože místní prameny objevili mniši z nedalekého kláštera Teplá již v 11. století, první zděný lázeňský dům tu byl postaven až na počátku 19. století. Název Mariánské Lázně neboli Marienbad získalo místo podle Mariina pramene, který byl využíván ještě před založením lázní a byl pojmenován podle Mariánského obrázku. Ten prý kdysi u pramene pověsil voják jako poděkování za to, že mu pramen vyléčil zranění. V roce 1818 byly Mariánské Lázně prohlášeny veřejným lázeňským místem. Posléze se pokračovalo s výstavbou dalších domů, pavilonů, altánů a kolonád, které byly postavené v klasicistním a empírovém stylu. Většina staveb ale byla přestavěna v historizujících slozích.

Zámek Červená Lhota vstoupil do sezony roku 2017 s proměněnou expozicí.
Jihočeské památky nespí ani v zimě

Zahradník z kláštera Teplá Václav Skalník také začal v původně bažinatém údolí s budováním parků, jež jsou pro město typické. V roce 1820 Mariánky přivítaly prvního slavného hosta, jímž byl spisovatel J. W. Goethe. Později sem zavítaly i další významné osobnosti, třeba F. Chopin, E. Destinnová, britský král Eduard VII., R. Wagner, A. Dvořák, M. Twain nebo S. Freud. Zlatý věk prožily Mariánské Lázně mezi lety 1870-1914. V tu dobu probíhala nejen výstavba dalších lázeňských pavilonů, altánů a hotelů, ale byly rozšířeny i parky a vytvořeny romantické vyhlídky nad městem. Zajímavou událostí v dějinách města je i to, že se zde od roku 1946 konaly první čtyři ročníky filmového festivalu, který se posléze přesunul natrvalo do Karlových Varů.

Pokud nemáte možnost tuto lokalitu navštívit, můžete si pustit 360° video Michala Gálika, které vám atmosféru místa přiblíží.
V Egyptě si kameru spletli s bombou, říká výherce práce snů Michal Gálik

Po kolonádě i na kraj města
Město vyniká velkým množstvím kostelů patřících různým církvím. Najdete tu římskokatolický, evangelický, anglikánský i pravoslavný. Důvod je prostý - v dobách největší slávy lázní se sem sjížděli hosté mnoha vyznání, tak tu pro ně vybudovali i kostely, aby zde byli spokojení. Největší předností Mariánek jsou ale jejich prameny. Ve městě a v jeho okolí jich vyvěrá více než sto, ne všechny jsou ale využívány k pitným kúrám a ke koupelím. Místní železnaté kyselky se od těch karlovarských liší tím, že jsou studené. I tak ale mají specifickou chuť a žízeň jimi nezaženete, neboť je třeba je pít s mírou. Ty nejznámější v centru města se jmenují Křížový, Karolinin, Rudolfův a Ambrožovy prameny.

S pítkem v jedné ruce a lázeňskou oplatkou v druhé také můžete korzovat po novobarokní Hlavní kolonádě, která je nejvýznamnější místní památkou. Říká se jí také Kolonáda Maxima Gorkého a byla vybudována v letech 1888-1889. Na jednom z jejích konců je největší lákadlo Mariánských Lázní – Zpívající fontána.

Jizerka
Jizerka: Jako na konci světa

Pokud vyjedete lanovkou na Zádubskou výšinu, můžete se zajít podívat do parku Boheminium, kde spatříte zmenšeninu téměř celé republiky. Najdete tu třeba Červenou Lhotu, Ještěd, Karlštejn nebo most v Písku. Naproti hotelu Krakonoš je Sochařský pohádkový ráj, v němž sochy znázorňují známé pohádkové postavy. Kousek dál se rozkládá Obůrka Hvozd s daňky, jeleny a srnami. Pod lanovkou je ski areál, takže pokud se do Mariánských Lázní vydáte v zimě, budete mít také o zábavu postaráno.  

Hana Malénková