Jednou z novinek, které si město pro turisty v nové sezoně připravilo, jsou prohlídky freskového sálu v Základní škole Komenium.

Další zajímavostí je okruh Za zlatým sluncem Moravy, jeho součástí je prohlídka klenotnice Arcidiecézního muzea s nejvýznamnější monstrancí Zlaté slunce Moravy.

„Na území města bude také nově vyznačena Svatojakubská cesta navazující na síť dálkových poutních tras do Santiaga de Compostela. Předpokládáme, že značení bude hotové do konce léta,“ uvedla náměstkyně pro cestovní ruch Markéta Záleská.

Od konce dubna až do konce září jsou zajištěny průvodcovské služby v olomouckých kostelech. V arcibiskupském paláci bude fungovat také pobočka jejich infocentra. 

Pro cykloturisty jsou připraveny aktualizované mapy s tipy na zajímavé výlety do okolí. Novinkou je Arcibiskupská cyklostezka z Olomouce do Kroměříže.

Radnice na obrázku

Kvůli kompletní rekonstrukci radnice si letos turisté bohužel nemohou prohlédnout budovu samotnou ani není možné vystoupat na věž.

„Návštěvníci města nejčastěji vyžadují právě prohlídku radniční věže. Jako náhradu jim nabídneme sál Komenia. Součástí prohlídek Olomouc v kostce nebude radniční věž, ale výklad o vybraných domovních znameních a o významných osobnostech města,“ poznamenala vedoucí informačního centra Jitka Lučanová.

Opravy radnice potrvají až do jara příštího roku. Aby turisté nebyli ochuzeni o pohled na historický objekt, našlo město náhradní řešení.

„Od května bude budova pokrytá plachtami s vyobrazením radnice. Orloj si turisté mohou nadále prohlédnout, jen z větší dálky, protože kvůli probíhajícím stavebním pracím kolem něj po celou sezonu bude oplocení,“ popsala Markéta Záleská.

Majitelé chytrých mobilních telefonů mohou využít novou aplikaci Panorama Olomouc, která nabízí možnost podívat se na město a jeho památky mobilním telefonem.

Pamětihodnosti lze zobrazit jak na statickém obrázku panoramatu, tak v „rozšířené realitě“ nebo v mapě. Součástí jsou také popisky a fotogalerie. Aplikace bude ke stažení pro Android a iOS zařízení, dostupná má být v češtině, angličtině a němčině.

Tvarůžkový festival

Centrum města oživí oblíbené akce – v dubnu především Olomoucké Velikonoce a Olomoucký tvarůžkový festival. V červenci opět proběhnou Olomoucké barokní slavnosti.

Výročí 200 let od zvolení rakouského arcivévody Rudolfa Jana olomouckým arcibiskupem si město připomene mimo jiné i výstavou o jeho životě ve zrekonstruované oranžerii ve Smetanových sadech. 

Dubnové akce v centru města
- 21. dubna od 8.30 do 16 hodin Olomoucké velikonoce (velikonoční farmářský trh, řemeslný jarmark, vystoupení folklorních souborů a tanců, velikonoční zvyky a tradice)
- 27. - 28. dubna od 10 do 18 hodin Olomoucký tvarůžkový festival (tvarůžkové speciality, regionální produkty, soutěže a dílničky pro děti, vystoupí Bára Basiková, Majda z Kouzelné školky, cimbálová muzika)

Turistický ruch a Olomouc za rok 2018
- počet ubytovaných hostů se městě zvýšil o 11 procent
- počet přenocování ve městě zvýšil o 15 procent
- v olomouckých hotelech a penzionech loni přespalo 200 tisíc hostů
- z tohoto počtu bylo 83 tisíc turistů ze zahraničí
- nejvíce návštěvníků přijelo ze Slovenska, Polska, Německa a Ruska
- stoupá také zájem turistů z Číny, Jižní Koreje a Japonska