Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Olomoucká Flora. Čarovná vůně tisíců květin

V rámci 50dílného seriálu Poznáváme Česko se tento týden vydáváme do těch nejkrásnějších koutů naší země. Hledáme místa, která nabízejí ty nejfotogeničtější záběry. A že jich v české zemi je. Dnes se společně vydáme do míst, kde se při pohledu na nabízená panoramata rozbuší srdce. Kde je Česko nejromantičtější?

16.8.2017
SDÍLEJ:

obrázky z Flory OlomoucFoto: Jiří Kopáč, Deník

Pestrobarevné květy vrcholícího léta, oslnivou přehlídku Vyznání růžím, unikátní výstavu terakotové armády prvního čínského císaře nebo i soutěž ve vaření kotlíkových gulášů nabídne letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc. Na stejnojmenném olomouckém výstavišti se uskuteční od 17. do 20. srpna.

Hlavní expozici letní Flory bude tradičně ukrývat pavilon A. V největší hale olomouckého výstaviště se představí dvojice témat. To první má název Setkání v Rajské zahradě a druhé Léčivá síla stromů. „Návštěvníci se tak na naší výstavě opět pokochají krásami letní přírody, ale zároveň si mohou odnést i řadu nových poznatků a vědomostí,“ řekl ředitel společnosti Výstaviště Flora Olomouc Jiří Uhlíř. Na galerii hlavního pavilonu olomouckého výstaviště pak bude mít své místo oblíbená přehlídka Vyznání růžím, která vzdá hold královně květin.

Mimořádný zážitek slibuje unikátní výstava Terakotová armáda Odkaz prvního čínského císaře, která bude mít své místo během letní Flory a pak ještě do 24. září v pavilonu G. „Nenechte si ujít detailně propracované repliky hliněných soch vojáků a koní v životní velikosti, zhlédněte zajímavý dokument o terakotové armádě a zjistěte vše o životě prvního čínského císaře. Během letní Flory budou mít návštěvníci výhodu v tom, že květinovou výstavu i terakotovou armádu uvidí za jediné vstupné. Po skončení Flory pak bude výstava armády prvního čínského císaře pokračovat samostatně,“ upřesnil mluvčí výstaviště Adam Fritscher.

Výstavu Flora Olomouc doplní Letní zahradnické trhy s pestrou nabídkou květin, rostlinného materiálu, zahradnických pomůcek a hobby potřeb. Každodenní doprovodný program pak přinese zábavu a rozmanité zážitky dětem i dospělým. Chybět nebudou hudební nebo taneční vystoupení, na pódiu se třeba představí zpěvačka Katie Kei, saxofonista Jiří Kovář a také finalista televizní SuperStar Martin Šafařík, Karel Kahovec nebo Daniela Šinkorová.

„V pátek 18. srpna bude pro zájemce připravena tradiční večerní prohlídka pavilonu A s hudebním doprovodem a občerstvením. Na návštěvníky čeká přednes veršů Jana Skácela v podání Hany Maciuchové a Alfreda Strejčka. Pásmo s názvem Sonet místo růže doprovodí Hanácké kvartet složený z členů Moravské filharmonie Olomouc,“ pozval na výstavu ještě Adam Fritscher a doplnil, že v průběhu letní etapy květinové výstavy si návštěvníci současně připomenou 150 let od obnovení Rudolfovy aleje po prusko-rakouské válce. Historické vzpomínce bude věnována samostatná expozice v části pavilonu H.

Otevírací doba: Brány letní Flory Olomouc 2017 budou otevřeny od čtvrtka 17. srpna do neděle 20. srpna, denně od 9 do 18 hodin.
Jak se tam dostat autem: Výstaviště Flora Olomouc se nachází na hlavní příjezdové komunikaci od Brna, na kterou navazují přes vnější dálniční okruh i klíčové komunikace od Ostravy a Mohelnice. Zároveň je na dosah městského vnitřního okruhu.
Parkování: Nedaleko výstaviště je otevřeno nové zpoplatněné parkoviště pro osobní automobily (Zamenhofova ulice) s omezenou kapacitou. Největší kapacitu mají bezplatná (na šest hodin) podzemní, nadzemní i venkovní (pro návštěvníky výstav Flora Olomouc zdarma) parkoviště obchodní galerie Šantovka, kam se vejde až 1000 automobilů, navíc je to odsud jen pár stovek metrů do výstavního areálu.
Jak se tam dostanete vlakem: Na letní Floru se vyplatí cestovat vlakem Českých drah. Na výstavu se totiž lze svézt na zvýhodněnou jízdenku VLAK+ Flora. Sleva činí 50 procent na zpáteční jízdné z kterékoliv místa v ČR.
Další informace: Program a další podrobnosti k letošnímu ročníku jsou uvedeny na stránkách Výstaviště Flora www.flora-ol.cz.
TIP Deníku: O víkendu se zde koná Svatokopecký okruh. 4. ročník vzpomínkového setkání historických automobilů a motocyklů projede v sobotu 19. srpna od 10.15 do 12 hodin Rudolfovou alejí u výstaviště; při odjezdu se u hudebního altánku uskuteční představení každého vozidla i s posádkou divákům.

JEZERO NEBO RYBNÍK? KRAJINU KOLEM BEZDĚZU MILOVAL KAREL HYNEK MÁCHA
Inspirovalo největšího českého romantického básníka Karla Hynka Máchu, který jeho zákoutí rád maloval. Máchovo jezero, které je ve skutečnosti rybníkem, je dnes především rájem turistů, ale láká i fotografy. Dva malebné ostrůvky, pláže, parníky i plachetnice brázdící hladinu, dominanta hradu Bezděz i úchvatný západ slunce nabízejí nejen pro oko fotografa jedinečné obrazy. Pohled na jezero z trochu jiné strany pak nabízí naučná stezka skrz přírodní památku Swamp, která lemuje břehy Máchova jezera a vodní plochu představuje nejen jako rekreační cíl. 

Jak se tam dostanete: Máchovo jezero leží u města Doksy na cestě z České Lípy do Mladé Boleslavi.
TIP Deníku: Oblíbený komiks Čtyřlístek má v městské knihovně v nedalekých Doksech vlastní muzeum.

DIVOKÁ I TICHÁ. ŠÁRECKÁ ÚDOLÍ LEŽÍ JEN KOUSEK OD CENTRA PRAHY
Jen pár minut od centra metropole se rozprostírá přírodní rezervace Divoká Šárka. Skalnatá úbočí Šáreckého potoka přímo vybízejí k romantické procházce. Malebné údolí láká na rozmanitá zákoutí s výhledem po okolí. Během teplých dní se lze osvěžit na přírodních koupalištích Divoká Šárka či Džbán. Na skalnaté údolí dále navazuje lehce opomíjená Tichá Šárka. Cesta vede kolem majestátních vil, které nesou pojmenování podle svých majitelů. Ve vile Zuzanka žila spisovatelka Karolina Světlá. V této části se na potoce také nachází množství mlýnů, například obnovený Dubový.

 Jak se tam dostanete: Metrem linky A do stanice Veleslavín a dále autobusem 225 do Nových Vokovic.
TIP Deníku: Procházku lze zakončit romantickou večeří v místních restauracích Šárka či U Džbánu.

RAFINOVANÉ SYMETRIE NABÍZÍ KVĚTNÁ ZAHRADA V KROMĚŘÍŽI
Květná zahrada v Kroměříži založená roku 1665 patří mezi nejvýznamnější zahradní díla na světě. Jde o přechod od pozdně renesančních italských zahrad k zahradám barokně klasicistním francouzského typu, jako je například ta ve Versailles. Na půdorysu protáhlého obdélníku s rozměry 300 x 485 metrů si návštěvníci mohou prohlédnout geometricky stříhanou zeleň a květinové ornamenty, originální architekturu, sochařská díla, vodní prvky i bludiště. Celý komplex byl v roce 1998 zapsán na Seznam světových kulturních a přírodních památek UNESCO.

Jak se tam dostanete: Zahradu najdete jen kousek od centra u kroměřížské nemocnice.
Otevírací doba: po-ne 8.00-18.30
TIP Deníku: Nenechte si ujít prohlídku Arcibiskupského paláce.

Český Krumlov na dlani spatříte z obloukových otvorů hradní zdi
Přehršle romantických zákoutí k fotografování skýtá historické centrum Českého Krumlova, které se rozkládá kolem esovitého meandru řeky Vltavy. Sázkou na jistotu je návštěva českokrumlovského zámku. První oblíbené místo k fotografování najdete hned u vstupu do zámku. Od Červené brány se fotografují tisícovky návštěvníků s českokrumlovskou zámeckou věží v pozadí. Další úchvatné pohledy na zámek, svatovítský chrám a město s meandrující Vltavou se otvírají z Plášťového mostu a z pátého nádvoří, kde můžete využít pro originální snímky i obloukových otvorů v hradní zdi.

Jak autem k zámku: Z horní strany zámku od zámecké zahrady je k dispozici parkoviště.
TIP Deníku: Krásný pohled na město a celý zámek poskytne Seminární zahrada hotelu Růže.

NA CO SE JEŠTĚ TĚŠIT V SERIÁLU DENÍKU: FOTOGENICKÉ ČESKO
Za dobrodružstvím nad Vltavou: Znáte naučnou stezku Drbákov Albertovy skály u Slapské přehrady? Trasa vede pěšinami zařízlými ve svahu, křivolakými schůdky nebo po skalních římsách opatřených řetězy a nabízí mnoho nádherných výhledů do údolí Vltavy. Již zítra se podíváme na Česko z nejrůznějších vyhlídek.

PO 14. 8.: ze života 
ÚT 15. 8.: naše země
ST 16. 8.: romantika
ČT 17. 8.: z výšky
PÁ 18. 8.: vytvořeno člověkem

Místa, kam se běžně nedostanete, či do nich nebylo možné vstupovat, nebo o nich vlastně nic nevíte. "Zakázané Česko" startuje v sobotu v příloze Víkend.

 

Autor: Petra Pášová, Redakce

16.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Rome a Julie

Shakespeare se zamiloval. Kde? V Libni

Christian Lindner, šéf FDP
18

Opoziční smlouva v Německu? Sociální demokraté uvažují o CDU

AUTOMIX.CZ

Tesla každou minutu prodělá 170 tisíc korun. A někteří už věští datum konce

Zakladatel Tesly Elon Musk je sice vizionář se snahou zachránit planetu, ale podle některých není právě ukázkovým prototypem schopného byznysmena. Myslí si to přinejmenším Bob Lutz, který má v automobilovém průmyslu desítky let zkušeností.

Ano bude předsedat sedmi výborům. Demokratický blok čtyřem

Podle dohody sněmovních stran bude mít hnutí ANO předsedy sedmi výborů, Demokratický blok tvořený ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN čtyř výborů. Po dvou výborech povedou Piráti, SPD a KSČM, předsednictví v jednom získá ČSSD. O obsazení komisí budou strany podle šéfa komunistického poslaneckého klubu Pavla Kováčika znovu jednat příští týden ve středu.

AKTUALIZUJEME

Stahují se nad vrahem z roku 1997 mračna? Jeho obětí byla dvacetiletá Lucie

Na první pohled zoufalý pokus, ve skutečnosti geniální tah. I takto se dá zhodnotit krok moravskoslezské policie, která ve čtvrtek svolala krátkou tiskovou besedu k případu vraždy z roku 1997. Tehdy 14. prosince neznámý pachatel uškrtil v Ostravě dvacetiletou dívku – Lucii V. Policisté se domnívají, že někdo jméno vraha může znát. 

Odejde z Moravského krasu? Rys Kryštof se poohlíží po samici

Rys Kryštof možná odejde z Moravského krasu. Obávají se toho zoologové, kteří šelmu dlouhodobě sledují. „Blíží se zima, což je u rysů období říje. Samci si hledají partnerku. V Krasu ale žádná samice není. Může se ji proto vypravit hledat,“ vysvětlil zoolog z Mendelovy univerzity v Brně Martin Duľa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT