Návštěva samotného města Olomouc je jistě vhodným startem a ochutnávkou jedné ze zmiňovaných tváří kraje. Své hosty denně okouzluje barokním Sloupem Nejsvětější Trojice, který se hrdě tyčí také na Seznamu světového dědictví UNESCO a je nejvyšší stavbou svého druhu v České republice. Sloup, posvěcený v roce 1754 za přítomnosti císařovny Marie Terezie, vytvořila kamenická dílna V. Rendera a sám mistr o něm prohlásil, že „nebude mít obdoby v celém Rakousku ani v Německu”. A zdá se, že měl pravdu.  Ve městě ale najdete také soubor šesti barokních kašen, Muzeum moderního umění či Arcidiecézní muzeum s unikátními expozicemi. Díky druhé nejstarší univerzitě v českých zemích Olomouc navíc po celý rok žije festivaly a nejrůznějšími kulturními akcemi.

Pohádková krajina i arenalin

Nicméně není to jen Olomouc, která z kraje dělá oblíbenou destinaci. V kraji najdete kouzelné hrady a zámky s doslova pohádkovou atmosférou - vzpomeňme třeba romantický hrad Bouzov, který vás přenese za princeznou Jasněnkou a v jehož sklepení dnes narazíte na expozici Draci a drakobijci věnovanou drakům v životní velikosti a rytířům, kteří s nimi bojovali. Navštivte i další historická místa - zámek Jánský Vrch nebo zříceniny hradů Rychleby a Kaltenštejn. A jste-li milovníci vyhlídkových míst, východů a západů slunce, jistě oceníte vyhlídky z Boží hory, Medvědího kamene nebo z Čertových kazatelen, věřte, že pohled z těchto míst ještě dlouho budete nosit v očích. Nenechte si ujít ani další zdejší přírodní skvosty - Borový, Nýznerovské vodopády a Venušiny misky.

Zdroj: fotobanka CzechTourism, autor: Libor Sváček - Bouzov

Zdroj: Shutterstock, autor: siloto - Nýznerovské vodopády

V Rychlebských horách zase najdete nedotčenou přírodu, posvátné ticho, čistý vzduch a historii dávných časů. Ocení je také sportovně založení turisté - místní bikerské stezky jsou jako dělané pro milovníky adrenalinu a prakticky všeho, co není poklidná jízda po asfaltu. Vznikly rekonstrukcí starých loveckých chodníků a nabízí zkušeným jezdcům maximální zážitky na horském kole. Jedinečná okolní krajina a hluboké lesy jsou příjemným „jízdním doplňkem”.

Zdroj: fotobanka CzechTourism, autor: Milan Jaroš - Rychlebské hory

Tradice na každém kroku

Pokud vás „bere” folklór, budete tu ve svém živlu. Tradiční řemesla, hanácké kroje, tance, zvyky i nářečí jsou v Olomouckém kraji i po staletích stále živé. Bohatství regionu, který odedávna sloužil jako obilnice Moravy, se odráží v pestrosti a nákladnosti krojových výšivek a krajek. Unikátním lidovým obyčejem na Slovácku a na Hané je už po staletí tradiční Jízda králů. Ta ve Vlčnově má kupříkladu dvousetletou tradici a je spojena s lidovým jarmarkem.

Střední Morava i Jeseníky vás pohostí původní typickou gastronomií, která staví na tradici a historii regionu. Na tomto místě nemůžeme nezmínit snad nejslavnější specialitu kraje, Olomoucké tvarůžky, jediný český sýr, či Staroměstskou máslovou trubičku rodiny Gřundělových z listového těsta plněnou bílkovým krémem, která bude tou nejlepší sladkou tečkou za vaším výletem.

Speciální tipy

Flora Olomouc pravidelně pořádá mezinárodní květinové a zahradnické výstavy na Výstavišti Flora. Milovníky památek určitě v další sezóně zaujme nový prohlídkový okruh na hradě Helfštýn. V srpnu tam byla po třech letech dokončena náročná rekonstrukce renesančního paláce, který je nově z velké části zastřešen a největší místnost se dočkala skleněného stropu. Z plošiny na vrcholu stavby budete moci obdivovat nové výhledy nejen na hrad, ale i do Moravské brány.

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny.
Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou, kterých můžete využít i v této době. Nechte se inspirovat našimi tipy a zamiřte do přírody. Až se situace vylepší můžete si vychutnat i ta místa, kde je nyní zavřeno.

Více podrobností najdete na ok-tourism.cz.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism
kudyznudy.cz

Text: Nina Černá