Omán se nachází u Ománského zálivu a Arabského moře. Pokud jste o tomto třímiliónovém sultanátu dosud neslyšeli, jistě budete znát jeho tři sousedy: Saúdskou Arábii, Jemen a především Spojené arabské emiráty. Hlavní město Maskat najdete na mapě přímo u moře, je totiž i městem přístavním. Už v dávné minulosti byl Omán důležitou obchodní křižovatkou.

Za delfíny a želvami

Omán je, stejně jako například Spojené arabské emiráty, blízká exotika. „Let do něj zabere jen osm hodin, s jedním přestupem v Dubaji," říká Jan Osúch z cestovní kanceláře Fischer, která pobyty do exotického Ománu nabízí letos vůbec poprvé. „Ačkoliv se zde nejčastěji mluví arabsky, domluvíte se bez problémů i anglicky," doplňuje Jan Osúch s tím, že Omán je alternativa pro ty, kteří už byli například ve Spojených arabských emirátech a chtěli by podruhé zažít arabský svět, ovšem autentičtěji, méně moderně a více tradičně.

Omán se pyšní nádhernými bělostnými plážemi. „K nejpopulárnějším patří Ad Dahariz, překrásná písečná pláž v oblasti Salalah. Dlouhé a široké pobřeží s bílým pískem je ideální místo k odpočinku na pláži i vodním sportům. Další velmi populární pláž Rakhyut, najdete v oblasti Zufār. Za návštěvu stojí rozhodně také pláž Shuwaymiyah, která se táhne 30 kilometrů podél pobřeží a je obklopena jednou z nejhezčích ománských scenérií – Wadi Shuwaymiyah. Ve zdejších vodách je možno pozorovat delfíny a želvy, kterých zde žije přes 20 druhů," doplňuje Jan Osúch.

I přes přívětivost krajiny a místních je potřeba dbát určitých pravidel arabského světa. „Opalování bez vrchního dílu plavek si v Ománu odpusťte, pro místní je to přinejmenším pohoršující. A také se nezapomeňte důkladně mazat, slunce zde opravdu pálí," vysvětluje Jan Osúch. Průzračné moře a klid v porovnání s typickými tropickými letovisky lákají nejen ke koupání a ležení na pláži. Můžete se po nich dokonce projet i autem. „Našimi terénními auty jsme dojeli na pláž blízko břehu a tam jsme stavěli stany na přenocování. K vodě to bylo zhruba sto až dvě stě metrů," říká Jiří Kočí z Havlíčkova Brodu, který Omán projel skrz naskrz v džípu s cestovní kanceláří Karavela. Na liduprázdných plážích jim společnost dělali pouze místní rybáři. „Bylo zajímavé je pozorovat a také se od nich daly koupit ryby. Zmrzlinu, nebo dokonce pivo zde ale nekoupíte," doplňuje Jiří Kočí.

Historie a památky

Až do 70. let minulého století bránil pokroku Ománu jeho vládce sultán Said. O rozkvět se zasloužil jeho syn Quaboos. Ten se pustil jak do modernizace Ománu, tak do oprav starobylých památek, především hradů a pevností ze 17. století. Jednou z nejnavštěvovanějších historických staveb je pevnost Jibrin. Stavba světového významu (zapsaná do seznamu UNESCO), jež proslula svými malovanými stropy, původně sloužila jako útočiště imámů z dynastie Ya´aruba a vyučoval se zde korán a islámská poezie.

K neméně zajímavým patří i pevnost Bahla, která také již několik let patří na seznam UNESCO. Již ve 12. století byla pevnost obehnána sedm kilometrů dlouhými hradbami z nepálených cihel. Pevnost poblíž stejnojmenného města je dnes známá nejen mešitami na okrajích opevnění, ale i tamní příjemnou večerní atmosférou v přítomnosti místních řemeslníků-hrnčířů.

Hojně navštěvovanou, avšak poměrně mladou stavbou je mešita u hlavního města Maskatu zasvěcená sultánu Quaboosovi. Mešita připomínající indický Tádž Mahal pojme až 20 tisíc věřících a v důstojném oděvu vítá i cizince. Pohádková stavba budí pozornost ve všech směrech – je zde použito tři sta tun pískovce, kopule hlavního modlitebního sálu sahá do výšky 50 metrů a koberec, který ji zdobí, je údajně druhý největší ručně tkaný koberec na světě.

Letní palác sultána Quaboose najdete v jednom z hlavních středisek v jižní části Ománu, ve městě Salalah. Kromě nádherných přírodních scenérií a dlouhých písečných pláží nabízí město spoustu dalších lákadel. Především řadu orientálních trhů. Na jednom z těch tradičních, Hafah Souk, nabízejí Ománci i Indové zajímavé suvenýry, počínaje šátky přes kadidla až po parfémy. Ne nadarmo se také Salalahu přezdívá „město parfémů".

„Parfémy vám také přímo u stánku namíchají dle vašeho přání. Seznámíte se tak přímo s jejich tradiční výrobou," vysvětluje Jan Osúch.

více informací- Omán je dědičná monarchie, které vládne sultán z dynastie al-Saídů (Quaboos). Jeho pobřeží omývá Arabské moře, Ománský a Perský záliv.
- Většina turistů zemi navštěvuje od října do dubna, kdy je počasí nejpříjemnější (teplota od 25 do 30 °C). K nejpopulárnějším plážím patří Ad Dahariz v oblasti Salalah.
- Pro pobyt v Ománu budete potřebovat vízum. To je možné si koupit až po příletu do země na letišti. Poplatek za pobyt kratší než deset dnů činí pět ománských rijálů (OMR), tedy zhruba 250 korun, za vízum pro delší cesty zaplatíte zhruba 20 rijálů, což je zhruba 1000 korun. Podmínkou pro vydání víza je pas platný ještě nejméně šest měsíců po návratu z dovolené.
- Zájezdy do Ománu nabízí řada cestovních kanceláří.

Lenka Vašková