„Češi v letošním roce pomalu opouštějí hory, které v předchozích letech u silvestrovských pobytů dominovaly. Naši turisté se tak učí následovat trendy západních zemí, kde lidé na Silvestra vyhledávají bujaré oslavy ve světových metropolích nebo na plážích exotických zemí," uvedl Michal Tůma, marketingový ředitel Invia.cz, s tím, že nejvíce Čechů zamíří letos do Paříže.

„Pobyty ve francouzské metropoli tvoří 22,5 procent z celkového prodeje zájezdů na 31. prosince. Prožití vánočních svátků ve velkých městech celosvětově vyhledávají především mladí lidé mezi 25 a 35 lety," doplnil ředitel Tůma.

Podobný trend zaznamenala například ostravská pobočka cestovní kanceláře Fischer. Nárůst zájmu o zahraničí je podle vedoucího pobočky Radka Rožnovského způsoben také tím, že se rozšířily možnosti cestování z mošnovského letiště.

„Jedná se ale o dlouhodobější záležitosti, protože tyto pobyty lidé zařizují třeba tři až měsíce před termínem. Last minute nabídky totiž nejsou natolik flexibilní a možnosti destinací jsou omezené," vysvětlil vedoucí ostravské pobočky. Zároveň dodal, že vedle Paříže dominuje i Londýn a poptávka po cestování oproti loňskému roku výrazně stoupla.

Lyžování u nás, nebo v cizině?

Řada Ostravanů ale ráda tráví Silvestra tradičně lyžováním na horách. V tomto případě jasně dominují blízké hory a italské Alpy.

„U nás letos nebyl na Nový rok jediný zájezd za exotikou. Nejvíce mají lidé zájem o chalupy a penziony v Beskydech, Jeseníkách nebo levnější zájezdy na Slovensko. Ty jsou většinou spojeny i se sportovními aktivitami jako například lyžováním," řekl Deníku Radovan Maxner, jednatel ostravské cestovní agentury Maxner.

Že mají lidé z krajské metropole chuť cestovat, potvrdil i Martin Mandelík z obchodního oddělení cestovní kanceláře Kovotour.

„Určitě je vyšší poptávka po zájezdech. Letos jsme se po dlouhé době vrátili k nabídce zimních produktů. Nejvíce je ale zájem zájem o italské Alpy. Když už lidé chtějí lyžovat v zahraničí, míří právě tam," přiblížil za Kovotour Mandelík.