Ti, kdož v Ostravě nikdy nebyli, často žijí v představě, že jde o černé a ponuré místo. Pokud ale posléze moravskoslezskou metropoli navštíví, jsou překvapeni, že je to město plné zeleně a zajímavých lokací.

Milovníci architektury si jistě nenechají ujít starou zástavbu v části Poruba, o jejíž výstavbě rozhodla tehdejší vláda v roce 1951. Vznikl tak gigantický urbanistický celek postavený ve slohu socialistického realismu. Velkorysé bulváry, vstupní brána do nové čtvrti v podobě mohutného oblouku, řada obytných domů, na nichž nechybí výzdoba sochami či sgrafity.

Halda Ema

Zajímavá je také stále prohořívající halda Ema, ležící nedaleko centra v části Slezská Ostrava. V jejím nitru panuje teplota až 1500 stupňů, díky čemuž tam vznikají porcelanity a jaspisy a na jejím povrchu se vyskytuje teplomilná fauna a flóra.

Tajemné zkratky: DOV, VP1, U6

Hlavním lákadlem Ostravy je ale v tuto chvíli zřejmě národní kulturní památka a součást seznamu Evropského kulturního dědictví Dolní oblast Vítkovice. Jde o rozsáhlý komplex bývalého černouhelného dolu Hlubina, koksovny, vysokých pecí a dalších provozů. Když zde skončila průmyslová výroba, řešilo se, co bude s tímto obřím areálem dál.

Nakonec bylo rozhodnuto, aby se místo bývalé tvrdé a nebezpečné práce proměnilo v jakýsi industriální skanzen, který dnes opět žije svým vlastním a velmi intenzivním životem.

Jako první byla veřejnosti zpřístupněna vysoká pec č. 1, objekt bývalého plynojemu přestavěný na multifunkční aulu Gong a VI. energetická ústředna, dnes známá jako Malý svět techniky U6.

Zajímavosti pro všechny generace

Dolní oblast Vítkovice, nazývaná také Ostravské Hradčany, nabízí zábavu a poučení pro všechny věkové skupiny a tomu jsou přizpůsobeny i prohlídkové trasy.

Pokud do DOV vyrazíte s dětmi, jistě je potěší nejen interaktivní Malý svět techniky U6, zaměřený na historii technických oborů, ale především Velký svět techniky, kde se děti, ale i dospělí můžou vyřádit při prohlídkách řady expozic (Dětský svět, Svět civilizace, Svět vědy a objevů, Svět přírody atd.), a který se věnuje současnosti a budoucnosti vědních oborů.

Osvěžit se lze v některé z několika kaváren, přičemž tou nejzajímavější jistě bude nejvýše položená kavárna v Ostravě Bolt Café, která se nachází na tzv. Bolt Tower, jež byla vybudována na samém vrcholku vysoké pece.

V DOV lze rovněž strávit noc, a to v hotelu VP1, kdy budete spát přímo pod jednou z vysokých pecí.