Ostrov Sokotra, jež je součástí stejnojmeného soustroví, se nachází v severozápadní části Indického oceánu, asi 240 kilometrů od východního pobřeží Somálska. Vznikl přibližně před dvaceti miliony let, kdy se africký kontinent oddělil od Arábie, a díky této skutečnosti je dnes mimořádně dobře izolován od okolního světa. 

Kvůli unikátní přírodě se Sokotře někdy přezdívá Indické Galapágy. Víc než ekvádorské soustroví však ostrov připomíná druhohorní krajinu, a to tak moc, že by turistu ani nepřekvapilo, kdyby se ze některým ze zdejších rostlin ukrýval dinosaurus.

Bizarní stromy 

Vědci se domnívají, že až třetina ze zdejších rostlinných a živočišných druhů se nevyskytuje nikde jinde na planetě Zemi. Zcela unikátní je tak více než 300 druhů rostlin, 27 druhů plazů a šest druhů ptáků. Skutečně bizarní jsou přitom zejména zdejší stromy, mezi něž patří například jediná stromová odrůda tykve - šácholan zašpičatělý. 

Světovou proslulost však ostrov získal především díky zdejší populaci dračinců rumělkových, které domorodci pro krvavou barvu jejich mízy a pryskyřice nazývají také "dračí strom". Podle oficiálních zpráv roste na Sokotře přibližně 900 tisíc dračinců, tedy asi 40 procent jejich celosvětové populace. Míza těchto stromů je ceněným "všelékem", barvivem i turisticky vděčnou komoditou a s existencí rostlin se pojí celá řada mýtů i legend. 

Dračí krev 

Lidová tvořivost vysvětluje i to, jak se dračince na ostrov vůbec dostaly - a jak upozornil server National Geographic, dnes existují dokonce dvě verze jejich vzniku. Podle první z nich vyrostly rostlinky z krve dvou bratří, kteří spolu před dávnými věky bojovali na život a na smrt. Druhá verze je ještě o něco poetičtější. 

Vzácná zvířata obývají i honduraskou džungli: 

Podle ní byl před dávnými lety, v době kdy byla Sokotra ještě pustá a plná písku a kamení, pánem ostrova drak. Ten spával stočený na vrcholku nejvyšší hory, jednoho dne ho však probudil slon, který na ostrov připlaval z pevniny. Obě zvířata spolu záhy začala bojovat a drak měl dlouho navrch, raněný slon se však naposledy vzchopil a draka rozdupal. A na místech, kam dopadla dračí krev, vyrostly stromy.

Sokotra byla dlouhá léta prakticky zapomenutým kouskem světa, v roce 2008 však byla zapsána na seznam UNESCO, což vedlo k znovuobjevení ostrova turisty. I přes jejich vzrůstající počet však zůstává především panenským domovem rybářů a pastevců. Podle posledního sčítání lidu žije na ostrově asi 60 tisíc obyvatel, čtvrtina z nich v největším městě Hadibu.