Řezbář Vlastimil Dvořák sice pochází z Brna, ale náš region mu přirostl k srdci. Galerii a pracovnu si zřídil na statku v obci Razová. Tento řezbářský mistr tvoří svá díla plná snů a fantazie poblíž přehrady Slezská Harta. Tato krajina mu učarovala natolik, že se zde usadil nastálo.

Prvních deset přihlášených

„Začátek řezbářského kurzu Oživlé dřevo s Vlastimilem Dvořákem plánujeme na sobotu 25. května v 9 hodin. Celkem půjde o čtyři prodloužené víkendy. Začíná se v pátek, v sobotu se bude pracovat do 16 hodin a v neděli do 14 hodin. Počet účastníků bude maximálně deset prvních přihlášených, protože se řezbář musí každému věnovat individuálně," uvedla za organizátory Květoslava Kukelková s tím, že ústřední téma kurzu je loutka z lipového dřeva.

Účastníkům stačí jen odhodlání se něco nového naučit, protože organizátoři jim ušetří spoustu starostí s přípravou. Dostanou dřevo, pomůcky i polotovary a zapůjčit si mohou řezbářská dláta i nože. Budou mít možnost si zde vlastní dláta také zakoupit a navrch dostanou spoustu dobrých rad.

„Získáte dovednost, kterou jistě uplatníte, když budete chtít někomu udělat radost vlastnoručně vyrobeným originálním dárkem. Během kurzu je kromě loutek samozřejmě možná i konzultace na další témata jako bižuterie, volná plastika nebo reliéf," dodala Květoslava Kukelková.

Zájemci se mohou víc dozvědět prostřednictvím e-mailu flemmichovka@seznam.cz.

Dvořákovy bizarní postavičky

Řezbář Vlastimil Dvořák žije v Razové poněkud odříznutý od kulturního světa, takže také pro něj budou krnovské kurzy vítaným zpestřením.

Nejlépe se ale cítí ve světě svých bizarních postaviček, které mu vznikají pod rukama ze dřeva. Sem tam vyrazí řezbář Dvořák také do rumunského Banátu, kde vznikla a vzniká část jeho tvorby. „Dokonce jsem jednou platil pokutu při návratu do Česka. Převážel jsem v autobusu kus zimního dubu z kostelního fondu rumunského kostela, který jsem tam dostal darem," dnes už s nadhledem vzpomínal Vlastimil Dvořák.

Z pašovaného dubu vyřezal hruštičku, kterou třímá postavička trpaslíčka s červenou čepičkou vyřezaná z ořechu.

Náměty Dvořákovi samovolně plynou myslí. „Člověk ani sám neví, v čem to vězí. Stačí nějaká podmínka, vzpomínka na mládí a přijde téma. Takovou tu původní prapříčinu motivů mnohdy ani neznám. Jak to vyjde, někdy vůbec předem nevím," uvedl Dvořák.

Jak říká, podstatou všeho je nápad oživující dřevo. Přibližně na padesát nápadů u něj připadá jeden realizovaný. Na svých přednáškách si rád zavzpomíná také na natáčení filmu režiséra Bořivoje Zemana Dva roky prázdnin aneb Ukradená vzducholoď. Sám se na něm totiž podílel.