Více než šest a půl milionu lidí navštívilo v minulém roce českou metropoli. Rekordní číslo by však mohlo v příštích letech ještě narůst. Praha se totiž hodlá více zaměřit na bohatší klientelu z mimoevropských destinací, kde stále cítí velký potenciál.

Metropole jsou si blízké geograficky i historicky 

Jenže vlastní propagace na zahraničních veletrzích s tematikou cestovního ruchu je příliš nákladná, proto se magistrát rozhodl spojit síly s největšími konkurenty v regionu.

„Vytváříme novou středoevropskou osu, kde je Praha uprostřed. Jedná se o tři významná hlavní města vzájemně sousedících zemí, které k sobě mají blízko geograficky i historicky," říká radní pro kulturu a cestovní ruch Jan Wolf (Trojkoalice) k projektu Prahy, Vídně a Berlína.

Čtěte také: Plzeň víc a víc láká Asiaty. Výlet jim nezkazí ani počasí

Součástí spolupráce má být dohoda 

Základním východiskem je využití rychlostního železničního koridoru, který spojuje všechna tři města. Ideou do budoucna je, že turista přiletí do Vídně a během svého pobytu postupně navštíví ještě Prahu a Berlín. K cestování mu bude stačit jedna vlaková jízdenka.

Vzájemná podpora má metropolím také ušetřit peníze z rozpočtu. Součástí spolupráce má být dohoda, že každý z partnerů při účasti na mezinárodním veletrhu bude zastupovat i zbylá dvě města. „Ročně máme peníze maximálně na tři světové veletrhy. Takto budeme schopni oslovit daleko více cestovních kanceláří i veřejnosti." dodává Wolf.

Čtěte také: Na Vánoce a Nový rok přijede do Prahy o pět procent víc turistů

Užší spolupráce s Berlínem a Vídní má smysl

Naopak nevýhodou pro Prahu může být, že zde kvůli návštěvě sousedních metropolí návštěvníci stráví až o dvě třetiny kratší dobu. Za hotely, restaurace a další služby tak utratí výrazně méně. Navíc na ostatní turisticky oblíbená místa Česka, jako je Kutná Hora nebo Český Krumlov, pravděpodobně nezbude čas vůbec.

Přes některé otazníky Kateřina Bártová z Prague City Tourism nápad vítá. Podle ní už nyní zahraniční hosté často spojují návštěvu Prahy i s okolními historickými městy. „Proto má užší spolupráce s Berlínem a Vídní smysl," říká Bártová.