Jak říká David Růžička z plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ), jednu z největších událostí chystá jihoplzeňský zámek Kozel. Galakoncert Evy Urbanové a orchestru Národního divadla. „Akce se uskuteční 10. června v 16:00 hodin v zámecké jízdárně a zazní na ní české i světové operní árie. Podle kastelána Kozlu je o vstupenky velký zájem už nyní,“ tvrdí Růžička.

Novinkou, kterou Kozel letos obohatí stálé expozice, jsou vzácné zrestaurované vějíře. Jeden z nich pochází ze druhé třetiny 18. století a zdobí jej jezdecký motiv. Návštěvnicky vděčným se dozajista stane také dřevěné, ornamentálně bohatě vyřezávané a zlacené pouzdro vyložené sametem, do kterého byl rozložený vějíř později uložen jako dekorativní sběratelský objekt.

Hrad Velhartice se připravuje na 4. květen. Slavnostně otevře budovu někdejšího hradního pivovaru. „Od letošní sezony bude sloužit jako multifunkční prostor k pořádání koncertů, divadelních představení, výstav i svatebních obřadů,“ popisuje Růžička pivovar.

Horšovský Týn zve milovníky Popelky

Hrad a zámek Horšovský Týn se v tomto roce soustředí na jednu z nejoblíbenějších pohádek. „Na dobu od 1. června do 15. září připravuje výstavu Tři střevíčky pro Popelku, která se na Domažlicko přesune z německého zámku Mo-ritzburg. Kolekce kostýmů a rekvizit z filmu Václava Vorlíčka bude doprovodnou akcí druhého největšího dětského filmového festivalu v Čechách Juniorfest,“ pokračuje plzeňský památkář.

Kláštery se dotknou hvězdné oblohy

Severoplzeňský klášter Plasy a klášter Kladruby na Tachovsku spojí osobnost architekta Santiniho. Speciální prohlídky konané za tmy se budou jmenovat Nocí ke hvězdám Santiniho Aichela. Tato interaktivní hra umožní během nočních návštěv klášterů vnímat detaily, které ve dne nevyniknou. Při úspěšném splnění úkolu, vyluštění Santiniho tajemného vzkazu, získají návštěvníci vstup do druhého z klášterů zdarma.

Na šestou památku s pasem zdarma

Podle Petra Svobody, náměstka generální ředitelky NPÚ, se mohou všichni návštěvníci památek spravovaných NPÚ těšit na jednu společnou změnu. „Letos jsme spojili své síly s projektem Pohádkové Česko. Na pokladnách památek budou od května 2012 k dispozici karty s čárovým kódem a za každou zakoupenou vstupenku získá návštěvník body na svůj elektronický účet. Z minulých ročníků zůstává výhoda, že navštíví-li člověk takto pět památek, prohlédne si šestou ve správě NPÚ zdarma,“ vysvětluje.

Leonardova tvář je stále k vidění

Počátkem letošního roku vyvolala velký ohlas výstava v prostorách zbirožského zámku. Jmenuje se Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů a původně měla skončit 18. března. Výjimečný projekt představující nedávno objevený renesanční obraz tváře legendárního malíře a vynálezce je však k vidění stále. „Pro velký zájem jsme ji prodloužili do 10. května,“ informuje kastelán zámku Michal Čapek.

Hrad Kašperk bude během dubna přístupný vždy v sobotu a v neděli, kromě velikonočního víkendu, kdy návštěvnickou dobu a programovou nabídku rozšíří speciální prohlídky, šaškovské představení a šumavští řemeslníci na hradním nádvoří.

Památky, Plzeňský kraj

Sezona začíná, ale zámek Černých baronů neotevře

Klášter - Zámek Zelená Hora, působiště legendárních černých baronů a naleziště jednoho ze slavných rukopisných podvrhů, si letos turisté zřejmě neprohlédnou. Objekt má v nájmu francouzská společnost CCEC, která jej plánuje přeměnit v hotel s kulturním i sportovním centrem. Na rekonstrukci však Francouzům chybějí potřebné peníze, čekají na dotace, a tak je zámek uzavřený a jednou za čas se lidé dočkají mimořádné prohlídky.

„Spolu s pány starosty z Kláštera a Nepomuku jsme asi před měsícem jednali o tom, že by se letos zámek mohl otevřít na víkendy, přičemž Nepomuk by zajistil personál pro pokladnu. Ale zdá se, že to nevyjde,“ uvedl Pavel Motejzík, předseda Občanského sdružení Pod Zelenou Horou.

Jeho slova potvrdil starosta Kláštera Josef Rota. „Zatím se o ničem takovém neuvažuje,“ konstatoval s tím, že na mrtvém bodě jsou i jednání s francouzskou společností, která práce v areálu stále nemůže zahájit.