Za čápem Brunem

Když venku není ideální počasí, určitě se svému potomkovi zavděčíte návštěvou nějaké herny. Takovou trochu větší hernou a obřím hřištěm pod střechou je Bruno Family Park v Brně. Pro děti všech věkových kategorií je tu připraveno více než 35 atrakcí, pro rodiče zase restaurace, kde si mohou v klidu posedět. Centrem parku jsou tři komíny – Brunův (pojmenovaný po maskotovi parku, čápovi Brunovi), Opičí a Pavoučí, jimiž můžete do výšin vystoupat pomocí různých lanových překážek, tunelů, mostů a žebříků. Zavedou děti také do Podzemních nor, kde si vyzkoušejí, jaké to je být zvířetem žijícím v noře.

Pod střechou si zase jako ptáci mohou zalézt do ptačích budek a v obrovské prolézací síti se na chvíli stanou pavouky. Milovníci různých skluzavek budou určitě nadšeni ze dvou tobogánů – Kloaky a Tenkého střeva. A ti, kteří mají pro strach uděláno, se mohou z výšky podívat na Brno přes skleněnou podlahu Čapího oka. V parku je také několik stylově zařízených narozeninových salonků, pořádají tu příměstské tábory a pravidelně se tady koná akce Noční let, díky níž mohou děti v Brunu i přespat. Na jaře zde navíc otevírají nový venkovní areál. Více na www.brunofamilypark.cz.

Nafukovací mořský svět

Na malé i o něco větší děti čeká pořádné dobrodružství v Toboga Tongo parku v Hradci Králové. Průvodcem jim bude veselý opičák Bongo, který je vezme na dobrodružnou cestu oceánem. Ve velké hale je čeká tolik atrakcí, že nebudou vědět, kterou si vybrat dřív. Každá představuje nějaký ostrov nebo mořský svět. Jako delfíni si zaskáčou na ostrově Jump, na ostrově Tonka si zaplavou v moři balonků s obří chobotnicí, zažijí pořádné vlnobití, budou moct vylézt po mořském útesu, potkat se s rybkou Nemem nebo se sklouznout po vulkánu. Jestliže to máte do Hradce daleko, opičáka Bonga můžete potkat také v parku Fantasy v Praze a v Galaxii ve Zlíně. Více na www.toboga.cz.

Vodní radovánky

Je-li vaše dítko vodní živel, zamiřte s ním do aquaparku. Jedním z největších u nás je Aqualand Moravia. Oblíbený vodní svět leží u moravské přehrady Nové Mlýny v obci Pasohlávky, kousek od Brna. Má vnitřní i venkovní část a celkem 14 bazénů určených k plavání i k relaxaci. Děti ovšem nejvíc ocení dětský bazén se skluzavkami, stříkacími pistolemi, děly, želvou, tuleněm a polévacími kyblíky. Tím hlavním jsou ale místní atrakce.

Vybírat můžete z dvaceti různých skluzavek a tobogánů. Ti nejodvážnější se spustí střemhlav dolů po místní nejprudší skluzavce s příznačným názvem Kamikadze nebo skočí na nafukovacím kruhu přímo do kráteru sopky. Ostatní mohou zkusit třeba jízdu tobogánem potmě, divokou řeku či U-rampu, nebo můžou závodit s kamarády na třídráhové skluzavce, kdo ji zvládne sjet první. Tento víkend se navíc v Aqualandu koná akce Piráti z Aqualandu s bohatým animačním programem, který malé návštěvníky rozhodně nadchne. Více zvíte na www.aqualand-moravia.cz.

Věda hrou

Máte trochu větší děti a ani vy se při návštěvě zábavního centra nechcete unudit? Vydejte se do liberecké IQLandie. Moderní science centrum vychází vstříc zvídavým dětem, jež chtějí vědět, jak vše ve světě funguje, i dospělým, které stále baví si hrát a poznávat zábavnou formou. IQLandia je rozdělena do deseti expozic, k tomu zde navíc pořádají různé doprovodné programy a workshopy. K nejoblíbenějším místům v IQLandii patří část věnovaná lidskému tělu, kde si můžete popovídat s humanoidním robotem Thespianem.

V další expozici se podíváte do vesmíru, v jiné zase pod zem, a v další se stanete tajným agentem. Pokud vám nebude vadit, že se třeba i trochu namočíte, můžete si zaexperimentovat s vodou nebo zjistit, co dokážou jednotlivé živly. Na simulátoru přírodních katastrof si pak vyzkoušíte, jak vypadá pořádná vichřice nebo zemětřesení. Součástí IQLandie je i IQPark, jenž je určen nejmenším badatelům. Více informací najdete na www.iqlandia.cz.

Hurá na Matějskou

Svátek svatého Matěje by měl být podle pranostik dnem, kdy se pomalu loučí zima. A i když to podle předpovědí na brzký příchod jara nevypadá, i tak začíná v Praze na Výstavišti Matějská pouť. Přestože dnes se Matějská nese v duchu kolotočů, houpaček, horských drah, střelnic a stánků s občerstvením, navazuje na tradici poutí ke kostelu sv. Matěje, která sahá až do 16. století. Posléze ale začaly být tyto poutě spíše zábavou, různě se v rámci Prahy přesouvaly a nakonec se od 60. let minulého století konají právě na Výstavišti.

Jako každý rok na návštěvníky čeká spousta atrakcí většinou z Holandska, které jsou v posledních letech stále více adrenalinové. Na své si ovšem přijdou i ti, kteří dávají přednost atrakcím tradičnějším. Na Matějské najdete střelnice, „lochnesku“, labutě, „řetízkáče“, autodromy nebo kolotoče pro nejmenší. Stálicemi jsou na Výstavišti horská dráha Cyklon z roku 1973 a ruské kolo, které má na výšku 35 metrů. Pouť začíná tuto sobotu a končí až 15. 4. Více o chystaných atrakcích najdete na www.matejskapout.cz.