Kdyby to tak pokračovalo dál, nebylo by za chvíli poznat, že zde vůbec nějaká vodní plocha byla. Přitom rybník vznikl již ve 30. letech 19. století.

Jaké záměry s ním tedy má majitel Podzámecké zahrady Arcibiskupské olomoucké? Mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka uklidňuje lidi, že se nemusí o budoucnost obávat.

„Rozhodně se chystáme Chotkův rybník zachovat. Je však součástí chystaných oprav vodního systému, který letos projde rekonstrukcí. A z toho důvodu zůstává vypuštěný,“ vysvětlil Gračka.

Aby mohlo dojít k potřebnému odbahnění, je potřeba, aby rybník byl několik měsíců předem vypuštěn. Oproti jiným vodním dílům je však tento rybník vypuštěný již delší dobu.

„Ano, to je pravda, ale ve chvíli, kdy jsme již měli rozpracovaný projekt, bylo pro nás nadbytečné jej znovu napouštět,“ objasnil neurčitě a bez dalšího vysvětlení důvod předčasného vypuštění Gračka.

S úpravami se začně v létě

S opravami, které jsou součástí rozsáhlých investic do zámku a podzámčí se započne v letních měsících.

„V současné době se připravuje výběrové řízení a další postup i harmonogram pak závisí na jeho výsledku,“ řekl Deníku Gračka.

Kdy však bude projekt hotov a do rybníku se znovu vrátí voda zatím mluvčí nebyl schopen říct.

„Vzhledem k opravě celého vodního systému, který je svým způsobem navzájem propojen, neexistuje přesné datum, kdy konkrétní dílčí oprava skončí,“ dodal mluvčí.

Stejně se Gračka vyjádřil k ceně oprav.

„Jak moc velkou část z balíku 220 milionů korun určených na rekonstrukce spolkne konkrétně revitalizace Chotkova rybníku nyní není možné vyčíslit a ani o tyto výpočty nestojíme. Všechny práce bereme jako komplexní,“ dodal Gračka.