Barvy použité k výzdobě jsou ve srovnání s ostatními hrobkami v oblasti neobvyklé. Unikátní jsou i samotné malby, které znázorňují například rituální tance nebo svatební obřad dvou krokodýlů. „Je to jedna z nejkrásnějších hrobek v sakkárské nekropoli, protože se zde zachovaly překrásné kresby v živých barvách,“ uvedl generální tajemník nejvyššího památkového úřadu Mostafa Waziri. 

Hrobka, kterou archeologové objevili již v roce 1940, patřila rodině váženého vezíra jménem Mehu. Egyptolog Zaki Saad uvnitř pohřební komory objevil kromě ostatků vysoce postaveného šlechtice také těla jeho syna Merena Ra a vnuka Heteba Kha.

Mehu žil podle archeologů v období vlády faraona Pepiho I. a těšil se značné úctě. Malby na stěnách hrobky dokazují, že držel ve svých rukou 48 různých titulů. „Byl to vezír, vrchní soudce a ředitel paláce v období krále Pepiho, prvního panovníka šesté dynastie,“ upřesnil egyptolog Zahi Hawass.

Egypt doufá v zájem turistů

Lidé byli podle reakcí na sociálních sítích neopakovatelným zážitkem naprosto ohromeni. „Absolutní nádhera. Je vidět, že v Egyptě je stále co objevovat,“ napsal jeden z návštěvníků. „Jak něco takového dokázali vytvořit bez použití strojů, to je prostě neuvěřitelné,“ podivil se další ze šťastlivců, kteří již měli příležitost do hrobky nahlédnout.

Úřady věří, že zpřístupnění hrobky pomůže znovu zvýšit turistický zájem o oblast Egypta, který opadl v souvislosti s hrozbou terorismu a boji v sousední Libyi. „Otevřeli jsme hrobku a pozvali velvyslance abychom médiím dokázali, že Egypt je bezpečným místem,“ řekl agentuře Reuters ministr památek Chálid El Ananí.