Rezervace návštěv historického centra města, které je zařazeno na seznam kulturního dědictví UNESCO, uvítají především tamní obyvatelé a provozovatelé restaurací či hotelů. Ti si v minulosti opakovaně stěžovali na zahraniční turisty, kteří Benátky navštíví v rámci jednodenního výletu, aniž by se ubytovali v hotelu či využili služby některého ze stravovacích zařízení.

Italské městečko Polignano a Mare
Italské město láká turisty na koblihy. Má to háček, vstup do centra není zadarmo

Za návštěvu ve všedních dnech zaplatí turista šest eur (154 korun), v rušnějších dnech osm nebo deset eur (206 nebo 257). Nařízení samořejmě počítá i s určitými výjimkami, celkem jich je 19. Ty platí například pro lidi, kteří zde bydlí. 

Návrh předložil benátský starosta starosta Luigi Brugnaro. "Cílem je dostat se dostat pod kontrolu místní turismus," řekl Brugnaro. Podle agentury DPA budou od platby také osvobozeni návštěvníci, kteří jsou například ubytovaní v hotelu či penzionech, kteří již mají poplatek zahrnutý v ceně pobytu. 

Náklady na údržbu

"Nechceme jen vydělávat peníze," citovala agentura DPA Brugnara. Podle něj je hlavním pokrýt náklady za údržbu a čistotu tohoto historického města. Letovisko na severovýchodě země je totiž typické svými vodními kanály, které však pro vedení města představují výraznou finanční zátěž. Podle deníku The Telegraph je kvůli nim poskytování městských služeb, jako je například odvoz odpadu, až o 40 procent dražší než v jiných italských městech. 

Turisté, jděte pryč! Frustrovaní obyvatelé Benátek vyslali vzkaz návštěvníkům
V Barceloně i v dalších městech sílí protesty proti turistům

Potíže na tomto specifickém místě mají také restaurátoři, kteří na památkách napříč městem pracují. Problémy jsou například s přepravou stavebního materiálu či s omezenými možnosti využití těžké techniky. "Svět by měl vědět, jak obtížné je starat se o toto unikátní místo," uvedl Brugnaro. Plány ještě musí být schváleny místní radou. Už nyní zde včak platí jednotné vstupné tří eur (zhruba 77 korun), avšak turisté zatím provádět rezervace nemusí. 

„Lidé, kteří dorazí ráno a večer odjedou, nepředstavují téměř žádný ekonomický přínos, ale velice zatěžují městské služby. Měli by pochopit, že ne všechno je zadarmo,“ prohlásil už dříve šéf benátské asociace hoteliérů Claudio Scarpa. 

Přechodné období

Nyní proběhne přechodné tříleté období a poté se budou návštěvy Benátek rezervovat pomocí zákaznické karty. Kontrolovat by se měl rovněž poměr místních a turistů, aby byl v rovnováze. 

Benátky navštíví každoročně více než 24 milionů turistů, jen zhruba pětina z nich však ve městě stráví více než jeden den. Město proto již dlouhodobě uvažovalo o určitém omezení počtu návštěvníků na den.

Ilustrační foto
Palma de Mallorca bojuje s turisty. Zakáže krátkodobé pronájmy přes Airbnb

K podobnému kroku v minulosti přistoupilo například turisticky oblíbené skalní městečko Polignano a Mare, které od předvánočního období až do 6. ledna zpoplatnilo vstup do historického pěti eury (přibližně 128 korun) na osobu.

Malebný rakouský Hallstatt
A dost! Rakouský Hallstatt omezí příval turistů, zavede speciální vstupenky