V předešlém měsíci klesl počet turistů o 28 % a jejich úbytek je patrný od počátku roku. Vedle zhoršené bezpečnostní situace je to důsledek loňské roztržky mezi Ankarou a Moskvou, po níž turecké pláže prakticky vyklidili ruští turisté.

Strach z terorizmu = žádní Rusové v Turecku

Turisté mají obavy z bezpečnostní situace, protože v Turecku přibývá pumových útoků ze strany islamistů a Kurdů. Na cestovní ruch v zemi navíc silně dolehly následky listopadového sestřelení ruského vojenského letadla nad hranicí Turecka se Sýrií.

Rusů loni přijelo do Turecka zhruba tři miliony, minulý měsíc ale počet ruských návštěvníků klesl meziročně o 92 %.

Ankara však před vrcholem turistické sezony učinila velký krok k tomu, aby spor s Ruskem zmírnila. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi pondělním dopisem omluvil za smrt pilota ruského stroje a předpověděl, že vzájemné vztahy se "okamžitě" zlepší.

Turistický ruch je jedním z hlavních zdrojů příjmů pro tureckou ekonomiku

Turistický ruch je jedním z hlavních zdrojů příjmů pro tureckou ekonomiku, kterou už tak oslabuje pomalejší růst vývozu a útlum soukromých investic. Někteří ekonomové předpovídají, že výnosy Turecka z cestovního ruchu letos klesnou o čtvrtinu. To by znamenalo ztrátu zhruba 8 miliard dolarů (196 miliard Kč), což je asi 1 % ročního výkonu turecké ekonomiky.

Též západoevropských a středoevropských turistů ubylo

Urovnání roztržky s Ruskem však nepřiláká zpět západoevropské turisty, vylekané vlnou teroristických útoků a dalších hrozeb. Počet návštěvníků z Německa, odkud jezdí do Turecku nejvíce turistů, klesl v květnu meziročně o 31,5 %.

Turecko je v posledních měsících terčem vlny útoků, které mají na svědomí separatističtí Kurdové a radikálové hlásící se k organizaci Islámský stát (IS). Vláda vede proti oběma skupinám ozbrojený boj od loňského léta, kdy se Ankara zapojila do konfliktu v Sýrii a v Iráku.

ČEDOK hlásí velké ztráty

Česká cestovní kancelář Čedok v dubnu uvedla, že prodej jejích zájezdů do Turecka je letos nižší o 70 %. Cena dovolených do Turecka u českých cestovních kanceláří výrazně klesla, v případě některých hotelů až o třetinu, sdělila na jaře Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

České ministerstvo zahraničních věcí minulý týden českým návštěvníkům Turecka doporučilo, aby byli opatrní, zejména v místech s větší koncentrací lidí.

Vyhýbat by se měli zejména akcím politických stran a různých organizací, shromážděním či koncertům v parcích.

Češi by měli být opatrní zejména v Istanbulu, rovněž by měli zvážit nutnost cesty do Ankary, nedoporučuje se cestovat na jihovýchod Turecka a k turecko-syrským hranicím.