VARŠAVA: ZNOVUOBNOVENÉ CENTRUM

speciální tip• Od května do září se každou neděli koná koncert u Chopinova památníku v parku Lazienki.
• 1. srpna se každoročně konají slavnosti k příležitosti dne Varšavského povstání z roku 1944.

Hlavní město v samém srdci Polska nabízí turistům propojení mezi moderní dobou a historií. Už jen proto, že stará Varšava je vlastně mladší než ta předválečná. Po druhé světové válce bylo město zničeno a poté prakticky zcela znovu vystavěno. Za svou původní podobu ve stylu baroka nebo klasicismu vděčí Polsko italskému malíři Canalettovi. Jeho desítky pohledů na město posloužily jako jistý druh nákresů. Znovuobnovené historické centrum je od roku 1980 prohlášeno za světové kulturní dědictví. Co se historie týče, za pozornost stojí také Muzeum Varšavského povstání otevřené k příležitosti 60. Výročí od této události. Unikátní muzeum považované za jedno z nejlepších ve střední Evropě najdete ve staré tramvajové elektrostanici ze začátku 20. století. Expozice je multimediální a zaranžování interiéru připomíná povstaleckou realitu z léta 1944. K návštěvě láká i palác Ostrogského, ve kterém bylo zřízeno muzeum největšího polského skladatele Frederika Chopina. Úplně jinou Varšavu objeví návštěvník ve čtvrti Praga. Najdete zde největší městskou tržnici s veteší i lepším zbožím od obchodníků z celé Evropy. Odtud je údajně také nejlepší výhled na historické centrum Varšavy.

ČENSTOCHOVA: MĚSTO POUTNÍKŮ

Ilustrační foto.

ZajímavostNejvětší atrakcí Čenstochove je údajně stezka Orlích hnízd sdružující pás hradů postavených na vrcholech zdejších jurských skal a kopců (Olsztyn, Ogrodzieniec, Ojcow a Pieskowa Skala). V minulosti tvořily spolu s čenstochovskou Jasnou Górou pevnostní linii, která sloužila jako obranný štít.

Město na jihu Polska v srdci krakovsko-čenstochovské vrchoviny je obvykle spojováno s klášterem Jasna Gora, největší mariánskou svatyní v zemi. Pro většinu Poláků je to důležité poutní místo a hlavní místo úcty k Panně Marii. Obraz známý jako Černá Madona, která byla v roce 1656 korunována na královnu a ochránkyni Polska, je spojen s mnoha zázraky. Návrší Jasna Góra postupně obléhali Švédové, Rusové a Němci, kteří byli všichni odlišného vyznání. Proto je také Poláky považováno za symbol identity a římsko-katolického náboženství. Čenstochovská svatyně je také výjimečnou památkou architektury 15. století s pozdějšími renesančními a barokními stavebními úpravami. Počet poutníků a turistů, kteří toto město každoročně navštíví, dosahuje pěti milionů.


BIEBRZAŇSKÝ NÁRODNÍ PARK

Ilustrační foto.

Tento park je svou rozlohou přes 59 000 hektarů největší v Polsku. Je také ale největší močálovitou oblastí ve střední Evropě a chrání nejcennější část kotliny řeky Biebrza nacházející se na východě země. Jeho součástí jsou i nedotčená údolní rašeliniště, jedna z největších v Evropě. Pro park jsou typické bažinaté scenérie a rozmanitost fauny i flóry. Biebrzanská Bagna jsou známá tím, že zde sídlí v Evropě vzácné bahenní a dravé druhy ptáků (asi 235 druhů, z toho 157 zde hnízdí). Na jaře, když se řeka Biebrza vylije ze břehů v šířce několika kilometrů, se zde objeví tisíce tažných ptáků. V údolí řeky žije největší počet losů v Polsku, narazit tu můžete i na vlky, bobry a vydry.

více informací• Najdete zde 18 pěších tras o celkové délce více než 500 km, tři vodácké kajakové trasy na řekách Biebrza (146 km), Jegrznia a Ełk (72 km) a Augustowský kanál (34 km), tři cyklotrasy (148 km) a osm přírodních stezek.
• Více na www.biebrza.org.pl.

VRATISLAV: MĚSTO NESOUCÍ ČESKÉ STOPY

Ilustrační foto.

Hlavní město Dolního Slezska má velmi rozsáhlé Staré město propojené více než stovkou mostů. Kromě svého jedinečného umístění vyniká Vratislav bohatstvím gotické, barokní a secesní architektury. Na atmosféře Vratislavi zanechala svou stopu neuvěřitelně komplikovaná historie: spojovaly se zde kulturní vlivy Německa, Čech, Rakouska a Polska. Po druhé světové válce byli němečtí obyvatelé vyhnáni a nahrazeni Poláky ze Lvova, který byl pro změnu začleněn do Sovětského svazu.

z historieO původu názvu města se spekuluje a není vyloučeno, že vznikl po českém knížeti Vratislavovi I. Každopádně za české vlády došlo k značnému rozvoji města a k jeho územnímu rozšíření.

VELKÁ MAZURSKÁ JEZERA

Vlčí doupěV severním cípu jezer se nachází hlavní stan Adolfa Hitlera, takzvané Vlčí doupě. Zde byl 20. července
1944 spáchán neúspěšný atentát na vůdce třetí říše.

Častý cíl prázdninových dovolených představují tři tisíce jezer s možností více než 100 km dlouhé romantické plavby na jachtě mezi úkryty divoké přírody, křižáckými hrady a malebnými hospůdkami. Co dělá Mazury tak zajímavé, jsou ale kanály, které z řady roztroušených jezer vytváří svérázný mikroregion. S nápadem propojit místní jezera pomocí umělých kanálů přišel již v roce 1379 zástupce někdejší německé vlády Winrich von Kniprode. Tento návrh si však musel na svou realizaci počkat více než 300 let. Teprve za vlády Friedricha II. došlo k realizaci těchto plánů, které měly ulehčit dopravu zboží po vodních cestách a umožnit tak ekonomický rozvoj. Oblast Mazur je také protkaná mnoha přírodními rezervacemi. Jedna z nich, na jezeru Luknajno, je dokonce zapsána na seznamu UNESCO. Tamní lesy ukrývají zarostlé bunkry, které tu za druhé světové války vybudovali Němci.

Pozvánka na Polské dny (12. a 13. června)V pátek 12. 6. od 14.00 do 22.00 a v sobotu 13. 6. od 10.00 do 16.00 se na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze uskuteční 4. ročník jedné z největších prezentací polské kultury, gastronomie a cestovního ruchu – Polské dny v Praze. V rámci akce budete mít možnost ochutnat speciality našich severních sousedů, nasbírat cenné rady a tipy, například jaké cíle v Polsku navštívit. Uskuteční se i řada vystoupení hudebních uskupení – například Czessband z varšavské čtvrti Praga, Kapela Hanki Wójciak z polských Tater nebo polská zpěvačka Agu žijící v Praze. Akce je zdarma.

Lenka Vašková