„Každý kdo si přečte jen pár řádek, dostane hned chuť přijet na Šumavu a poznávat ji na kole," pokračuje ve svém nadšeném popisu knihy Na kole s Michalem Jančaříkem Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.

Kniha je podle ředitele Jiřího Mánka sepsána přitažlivě, poutavě, poučně a nevtíravě. Text je vhodně doplněný zajímavými fotografiemi. Kniha nabízí popis necelých 653 kilometrů na 13 šumavských cyklotrasách. Například na Srní, Modravu či Kvildu.

Autor Michal Jančařík a Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava

Knihu Michal Jančařík sepisoval na základě zkušeností, které za poslední léta získal během natáčení populárního pořadu Cyklotoulky, které vysílá na sportovním kanále ČT 4 Česká televize. „Zrekonstruoval jsem některé části svých pořadů, nebo jsem pátral v paměti po mých oblíbených projetých trasách, kam sám jezdím s kamarády," popisuje sympatický moderátor.

Jančaříkův literární debut

Jedná se o první literární dílo Michala Jančaříka. „Člověk je před vydáním nervózní, má nějaké pochybnosti. Až se najdou nějací kverulanti, vzpomenu si na tvůj názor a bude to zase dobré. Hrozitánsky mě to těší," uvedl při nedělním křtu Michal Jančařík. Jedním z kmotrů knihy byl právě Jiří Mánek.

Křest knihy se konal v neděli  22. září 2013 za nádherného počasí před hotelem Alpská vyhlídka na Bučině a zúčastnila se ho řada šumavských starostů. „Toto místo patří na Šumavě k mým nejzamilovanějším," prozradil Michal Jančařík kterého na cestách provází vždy jeho pes Rudla.

Autor Michal Jančařík a Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava

Dalším oblíbeným šumavským místem je Zhůří nedaleko Horské Kvildy. „Nedávno jsem si uvědomil, že nejvíc krásných chvil ve svém životě jsem doposud zažil na Šumavě. Jako kluk jsem se naučil sjezdovat na Železnorudsku, svahy Belvederu a Špičáku jsem brázdil zpravidla každou sobotu. Naši mě taky brávali do Hamrů a především na Modravu, kam mě to nějak táhlo a později jsem se sem začal vracet. Posléze jsme s mojí budoucí ženou několik let po sobě v létě tábořili na Antýglu a Šumava se mi zvolna začala dostávat pod kůži. Začali jsme sem jezdit čím dál víc a nakonec se nám podařilo tady částečně zakotvit a pořídit si na Zhůří malé druhé doma," uvádí Jančařík, jinak kovaný Plzeňák.

I ředitel Mánek má plný šuplík

Pro ředitele Mánka má kniha zvláštní kouzlo i v tom, že mu připomněla dobu jeho mládí. Také se snažil šumavskou krajinu popisovat do podobné publikace. „Jako devatenáctiletý studentík jsem takhle popisoval Šumavu. Byl rok 1991. Já projížděl Šumavou a často potkával vojáky. Na Vítkově kameni mě zatkli, protože jsem neměl občanský průkaz a odvezli mě na služebnu," vzpomíná ředitel Mánek. „Každý tip na výlet jsem spojil s nějakou hospůdkou, protože ty jsou při cyklovýletech nejdůležitější," doplňuje. Z tehdejšího zadavatele se ale nakonec vyklubal podvodník, který neplnil sliby. Projekt proto zkrachoval. „Text mám ale určitě někde v počítači. Možná bych ho dnes mohl předat Michalovi, který by s ním ještě dnes uměl pracovat," usmívá se Jiří Mánek.

Partnerem knihy Na kole s Michalem Jančaříkem je Správa NP a CHKO Šumava. K dostání je ve všech informačních střediscích Národního parku Šumava.