Sousednímu Chorvatsku se Slovinsko zatím sice nevyrovná, ale stále častěji se začíná objevovat v hledáčku českých turistů. Podle údajů Slovinského statistického úřadu je totiž v roce 2017 navštívilo zhruba 117 tisíc Čechů, což je meziroční nárůst o 27 procent.

A počet přenocování byl víc než dvojnásobný. Můžete se tu vykoupat se v moři, projít historická i moderní zákoutí hlavního města Lublaně, obdivovat nejnavštěvovanější krasové jeskyně, vyrazit na přechod Julských Alp, vychutnat si tradiční slovinské dobroty, zažít neskonalou atmosféru tradičních masopustů v Ptuji, navštívit staré hrady a zříceniny, nebo se na pár dní zašít do okolí vyhledávaného jezera Bled.

JEZERNÍ ÓDA NA RELAX

Přírodní krásy spolu s léčivým klimatem a termálními vývěry předurčily Bled k turistickému úspěchu. Jedno z nejkrásnějších alpských středisek je každoročně obléháno turisty z celého světa. Dominantou a místním magnetem je až 30 metrů hluboké jezero s kostelíkem uprostřed. Povinností každého návštěvníka je vyrazit na tradiční dřevěné lodi přímo na ostrůvek uprostřed jezera, kde po 99 schodech dosáhnete zvonice kostela Nanebevzetí Panny Marie, k níž se váže řada legend.

Jedna z nich říká, že kdo na zvon třikrát zazvoní, tomu se splní jedno přání. Pokud však zatoužíte po krásných výhledech i špetce slovinské historie, neměli byste si nechat ujít nejstarší hrad Slovinska – Bledský hrad, jež se nachází ve výšce 130 metrů nad vodní hladinou. Bled Vás dokáže bavit i několik dní,

ale proč si výlet nezpestřit třeba zajížďkou do nejznámější jeskyně Slovinska.

VLÁČKEM ZA DRÁČKEM

Na první pohled je to nepatrná skála, ale skrývá skutečné poklady. V celosvětovém měřítku drží Postojnska jama hned čtyři celosvětová prvenství – má nejbohatší jeskynní výzdobu, vůbec poprvé na světě zde byla použita elektřina k osvětlení, v roce 1899 tady otevřeli první jeskynní poštu a zároveň patří k nejnavštěvovanějším jeskyním na světě.

Ubytování v Bledu

Grand Hotel Toplice – jeden z pětihvězdičkových hotelů ve Slovinsku, který v roce 2016 oslavil již 85. výročí.

Rikli Balance Hotel – hotelové pokoje nabízejí dechberoucí výhledy na okolní alpské vrcholky s jezerem. Pobyt si můžete zpříjemnit návštěvou Živa Wellness centra.

Hotel Jadran – romantická vila obrostlá břečťanem je určena pro všechny, jež milují klid a soukromí.

Hotel Park – se nachází jen kousek od Bledské promenády a je výborným výchozím bodem pro výlety.

Hotel Savica Garni – nabízí přívětivé a přátelské prostředí pro rodiny s dětmi.

Hotel Trst – má výhodnou polohu poblíž centra Bledu.

Od roku 1819 ji navštívilo více než 38 milionů návštěvníků.Když se proderete davem dychtivých turistů, kterých jen v loňském roce bylo více než 800 tisíc, čeká na vás nevšední zážitek – 3,7 kilometru dlouhá a zhruba 10minutová jízda podzemním vláčkem, jenž vás zaveze přímo do útrob jeskyně.

Prozatím bylo objeveno zhruba 24 kilometrů podzemních tunelů. Návštěvníkům bylo zpřístupněno tři a půl kilometru chodeb. Hned na začátku vás překvapí největší stalagmit v jeskyni, jehož výška čítá úctyhodných 16 metrů a jeho věk je odhadován na půl milionu let. Projdete se po ruském mostě, který byl postaven ruskými zajatci během první světové války. Postupně se tak prodíráte polem stalagmitů a stalaktitů, které vytvářejí nádhernou scenérii sloupců a útvarů. Jeskyně se pyšní výskytem ojedinělého drobného

obojživelníka – macaráta jeskynního, zvaného lidská rybička. Lidem připomíná dráčka a jeho výskyt je vázán na několik balkánských krasových jeskyní. Svůj název si vysloužil díky tomu, že má podobně dlouhý život jako člověk. Dožívá se totiž až sta let. Pokud vám klasické turistické jeskynní chodby nestačí, vyražte na speciální prohlídku trvající zhruba tři hodiny. Dostanete se i mimo klasické chodníčky. Připravte se ale na pořádnou nálož bláta! A nezapomeňte si přibalit teplé oblečení, i během letních veder je v jeskyni stálá teplota okolo osmi až deseti stupňů Celsia!