V roce 1339 je na sídle loupeživého rytíře Mikuláše z Potštejna hodně rušno. Devět týdnů ho se svým vojskem obléhá a nakonec dobývá budoucí císař Karel IV., Mikuláš umírá pod troskami podkopané věže. I když byl pobořený hrad znovu vybudován, v době, kdy byl opuštěn, zchátral a zarostl. Zkázu pak dokonal hrabě Jan Antonín z rodu Harbuval Chamaré, který uvěřil báchorce o ukrytém pokladu a zříceninu provrtal skrz na skrz.

Ožije sídlo loupeživého rytíře

Hradu se však po staletích jeho bývalá podoba navrátí, alespoň ve virtuální realitě, na kterou chce návštěvníky lákat od příští turistické sezony.

„V tuto chvíli se v rámci aplikace Visit More díváme přes obrazovku mobilního telefonu na hospital Kuks tak, jak ho viděl jeho stavitel Špork. Minulost přitom konfrontujeme s tím, co vidíme dnes. Máme hotovou aplikaci i pro archeopark Všestary, finalizován je pro Braunův betlém a v tuto chvíli připravujeme aplikaci pro Potštejn, jednu z našich největších středověkých zřícenin,“ říká královéhradecký hejtman Jiří Štěpán.

Vzhledem k současnému stavu památky to přitom nebude nic lehkého.

„Bavíme se o období vrcholného středověku, kdy je situace hůře dokumentovatelná. Dřívější rozsah hradu nám pomáhají mapovat archeologické nálezy. Významný český kastelolog August Sedláček vytvářel rekonstrukce podoby hotového hradu a máme k dispozici i některá historická vyobrazení z období rodu Chamaré, kdy se Potštejn pro malíře, kteří s ním přicházejí, stává předmětem zobrazení, ať už ideálních či zidealizovaných. Stejně jsme postupovali v případě Kuksu,“ vysvětluje Jiří Štěpán.

Není přitom vyloučeno, že díky speciální aplikaci vstoupí turisté do minulosti i na dalších místech.

Vojáci v pevnostech budou možná odolávat útoku

„V pohraniční oblasti máme významné pevnosti, ať už to je Hanička na Rychnovsku, Dobrošov na Náchodsku nebo Stachelberg na Trutnovsku. Budeme uvažovat, jak tato vojenská opevnění ještě více zatraktivnit a jednou z možností je využití virtuální reality, aby návštěvníci viděli nejen aktuální stav, ale i ten původní a mohli se rozhlédnout po okolí, které ještě nebylo zalesněné a od jednoho pevnostního objektu bylo možné dohlédnout na další. Bez starých vyobrazení a fotografií se neobejdeme,“ upozorňuje hejtman.

Aplikace dává nevšední možnosti. „Mohli bychom nasimulovat také nějakou historickou událost. I když o pevnosti jako takové se nikdy nebojovalo, protože v roce 1938 byly odstoupeny i s pohraničním územím. Ale aplikace nám dává příležitost nasimulovat útok, ke kterému mohlo dojít,“ dodává Jiří Štěpán.