"Dlouho to vypadalo, že letošní rok může být i rekordním rokem. Horké, tropické dny v létě nám tuto naději zhatily. Návštěvnost asi bude vysoce nadprůměrná, třetí, možná druhá nejlepší v historii," uvedl Bobek. Za celý loňský rok zamířilo do Troje skoro 1,5 milionu návštěvníků.

Zoo Praha patří mezi nejnavštěvovanější místa v Praze. Od roku 2005 každý rok návštěvnost překračuje hranici jednoho milionu. Loni přišlo 1,445.126 lidí. Šlo tak o druhý nejlepší výsledek za dobu její existence.

Lokomotiva Šlechtična.
Parní vlak na Křivoklání pojede kvůli výluce netradičně přes Kralupy nad Vltavou

Největší letošní akcí v trojské zoo bylo zahájení stavby expozice Tasmánie. "A konečně jsme dořešily problémy kolem pavilonu goril, kde už městská část nemá možnosti dalších obstrukcí. Věřím, že příští rok bude zejména ve znamení stavby pavilonu goril," dodal Bobek.

Peníze na nový areál pro australská zvířata schválili pražští radní v roce 2016. Podle tehdejších informací by se měl skládat z několika částí. Z expozice ďáblů medvědovitých, největších žijících vačnatců Tasmánie, vybudován by měl být také průchozí výběh s dvěma druhy klokanů.

Pavilon goril

Nový pavilon goril se měl začít stavět již před dvěma lety, projekt ale zdržela odvolání městské části Praha-Troja a dvou místních zájmových spolků, které se zamýšlenou stavbou poblíž historických usedlostí Sklenářka a Hrachovka nesouhlasily. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) dnes bez dalších podrobností řekla, že se kvůli Praze 7 a Praze-Troji pavilon prodražil o 70 milionů korun.

Podle starosty Prahy 7 Jana Čižinského (Praha sobě) je to nesmysl. "Paní primátorka bohužel doteď nepochopila, jak funguje stavební řízení, jinak by takovou hloupost nikdy nemohla říci," řekl.

Stovky zombií kráčely v sobotu večer po Brně. Start pochodu byl na Zelném trhu.
Brnem pochodovaly stovky oživlých mrtvol, nezastavila je ani armáda

Nový pavilon goril v horní části zoo nahradí současný, který nevyhovuje především kvůli umístění ve spodní části zoo ohrožené povodněmi. Prostory v plánovaném pavilonu jsou dvou až trojnásobné ve srovnání se současným. Vedle chovné skupiny se počítá s tím, že by zde byla umístěna také skupina samců nevhodných pro chov.

Za nejvýznamnější letošní odchovy prozatím považuje Bobek narození gepardů, které dnes odpoledne pokřtil atlet Jakub Holuša, varanovců bornejských a krasek krátkoocasých jávských, které už podle odborníků ve volné přírodě možná vymizely.

Mladí gepardi se nejspíš v budoucnu přestěhují do jiné zoo. "Mláďata vesměs odcházejí do jiných zoologických zahrad. Zůstávají jenom v situaci, že se tvoří nový chovný pár nebo chovná skupina," vysvětlil ředitel. Gepardí čtyřčata dnes dostala jména Felis, Finn, Flash a Frodo.