Žádné jiné místo v metropoli nepřipomíná slunnou Itálii tak dokonale jako právě Havlíčkovy sady. Po zdejších úbočích se totiž plazí vinice a na vrcholku se tyčí vila jako vystřižená od italského génia Andrey Palladia.

„Je to jeden z nejhezčích parků v Praze,“ myslí si herec Lukáš Hejlík.

Není proto divu, že se místo zalíbilo filmařům. Natočeny v něm byly filmy Kozlonoh (1918), Jak se budí princezny (1977) nebo Černá punčocha (1986). Zdejší umělá jeskyně se pak objevila v hororové pohádce Panna a netvor (1978).

Rudá arcivévodkyně i Hitlerjugend

Na napínavé filmové drama by vydala také historie Gröbeho vily. Usedlost tu roku 1871 začal budovat židovský podnikatel Moritz Gröbe, který zbohatl na výstavbě železničních tratí. Dvoupatrová novorenesanční vila ho vyšla na 1,7 milionu zlatých, což dnes odpovídá asi půl miliardě korun.

Gröbe si ji ale moc neužil. V roce 1881 ochrnul a byl upoután na pojízdné křeslo.

Na začátku 20. století si prostor pronajali členové císařské rodiny a ve vile krátce pobývala princezna Alžběta, přezdívaná rudá arcivévodkyně.

Později areál získalo město. Následně vila sloužila Vysoké škole zemědělské, jako Baxova ubytovna či sídlo Hitlerjugend. Po válce se změnila v Dům pionýrů a mládeže Julia Fučíka. Dnes je v ní vzdělávací středisko.

Lavička Petra Muka

Součástí zahrad je i viniční altán, který loni prošel celkovou rekonstrukcí. V sadech totiž tradičně probíhá vinobraní. To se ale letos neuskuteční. „Velmi nás mrzí, že nemůžeme v tradici pokračovat, ale bezpečnost je v tuto chvíli na prvním místě,“ uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).

Do areálu je také začleněna umělá jeskyně, tzv. grotta. „Když se jí procházím, vzpomínám na svá dětská léta,“ říká herečka a zpěvačka Beatrice Todorová, která si sady nesmírně oblíbila.

Hned vedle jeskyně stojí kruhová fontána a nedaleko ní lavička Petra Muka. Je označena tabulkou s umělcovým jménem a daty narození a úmrtí. Usazena byla na místo, kam zpěvák rád chodil.

Spodní část zahrad pak vybízí k procházkám podél Botiče. „Havlíčkovy sady vás prostě nemůžou začít nudit,“ uzavírá Hejlík.