A8, A93, A95 a A96, A3. Tyto zkratky označují ve Spolkové republice dálnice, z nichž velkou část používají i čeští motoristé směřující na prázdniny k moři.

Německo a dálnice - InfografikaZdroj: DeníkO tomto víkendu se však mohou změnit v motoristické pasti, v nichž bude možné uváznout během cesty na dovolenou na dlouhé hodiny. Prázdniny totiž začínají žákům a studentům ve dvou nejlidnatějších spolkových zemích v Bádensku-Württembersku a v Bavorsku. K tomu se ještě přidává větší část lidnatého Nizozemska.

„Čeká nás dopravně nejvytíženější víkend léta,“ varuje řidiče německý autoklub ADAC. Podle něj bude nejsilnější provoz na dálnicích A8, A93, A95 a A96, velké přetížení čeká i páteřní dálnici A3. Mnozí čeští řidiči jezdí právě dálnicí A93 na Řezno a A9 směrem na bavorskou metropoli Mnichov a dále do Itálie.

Moc si přitom nepomůžete, když místo k jižním mořím vyrazíte směrem k německému Baltu či do letovisek u Severního moře. I tam se očekává během víkendu dopravní kolaps.

Ideálních je 85 kilometrů v hodině

Situaci dále komplikují hraniční kontroly na německo-rakouské hranici i fakt, že v Tyrolsku stále platí nově zavedený víkendový zákaz tranzitní dopravy mimo dálniční tahy. Autoklub ADAC radí, aby všichni, kdo mají tu možnost, cestu k moři odložili přinejmenším na sobotní odpoledne, na neděli nebo začátek pracovního týdne, kdy už bude cesta na jih o poznání volnější.

Když už o víkendu přes Německo pojedete, radí Michael Schreckenberg, odborník na dopravu z univerzity Duisburg-Essen, dodržovat na přetížené dálnici průměrnou rychlost 85 kilomet-rů v hodině, nepředjíždět ani neměnit pruhy.