Součástí areálu je pět objektů včetně zámeckého nádvoří a parku. „Loni jsme vyhlásili záměr na možný projekt. Součástí byly i podmínky, třeba návrat k podobě zámku v minulosti. Zajímalo nás, jestli najdeme investory. Přihlásili se čtyři. Nicméně se blížily volby, proto jsme se rozhodli vyčkat,“ sdělil bzenecký starosta Pavel Čejka.

Dodal, že jednou z možností je prodej části zámeckých budov. Podle představitelů města je jejich provoz neekonomický. „Ani radnici do nich nepřesuneme, máme jen pětadvacet úředníků a bude se nejspíš rušit stavební úřad. Bylo by to nelogické. Pod zámkem se ovšem nachází rozsáhlé sklepy, tak by tam mohl investor zřídit vinařsko-turistické centrum,“ přiblížil možnost Čejka.

Návrhy čtyř investorů opráší zastupitelé už na únorovém zasedání. „Zvážíme využití objektů i případný prodej. Pak se půjdeme na zámek podívat a na zasedání v dubnu by mohlo padnout konkrétnější řešení,“ odhadl starosta Bzence.

Jak už Deník Rovnost informoval, rozsáhlá přestavba čeká zámek v Račicích na Vyškovsku. Stane se z něj wellness hotel. „Měli jsme několik variant, které památkáři postupně zamítali. Už jsme ale získali jejich souhlas k přestavbě. Chtěli bychom začít letos na podzim. Rádi bychom ji stihli za dva roky,“ přiblížil za majitele, společnost e-Finance, Miroslav Pala.

Ubytování pro turisty

Prozatím firma vytvořila ubytování pro turisty v předzámčí. Po desítkách let, kdy zámek sloužil škole, tak opět láká do regionu návštěvníky. S případnou prohlídkovou trasou ale firma zatím nepočítá. „V místnostech budou konferenční salonky, takže se tam lidé dostanou. Jakmile se hotel zajede, můžeme uvažovat nad prohlídkami. V tuto chvíli by ale nezaplatily ani jednoho průvodce,“ vysvětlil Pala.

Také ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku chtějí majitelé přestavět zámek na hotel. Měl otevřít už před šesti lety. V současnosti se ale majitelé soudí s radnicí, takže záměr stojí. Památkově chráněný zámek v havarijním stavu dál chátrá.

Na Vyškovsku není račický zámek jediným, který čeká přestavba. V bučovických Vícemilicích stojí zámeček už od konce šestnáctého století. Časté střídaní majitelů ovšem zapříčinilo, že dnes už neznalí lidé ani nehádají, že v minulosti býval zámkem. Společnost PSH Invest Bučovice v areálu připravuje výstavbu bytovek. „Bude se jednat o šest domů s devětačtyřiceti byty. Výstavba začne na podzim. Hotovo má být do konce příštího roku,“ přiblížil jednatel společnosti Jaroslav Hanák.

Podle radních se jedná o krok kupředu. „Jsme rádi, že majitel chátrající areál asanuje. Využití na bydlení jednoznačně vítáme,“ je spokojený starosta města Jiří Horák.

Zcela jiné využití než jako turistické lákadlo už má i zámek v Lechovicích na Znojemsku. Na rozdíl od Vícemilic se však podařilo zachovat jeho historické kouzlo. Jeho majitel Jiří Šustr v něm vybudoval svatební dům. „Prohlídky v něm ale nepořádáme. Sice se návštěvníci občas ptají, ale jedná se o soukromé sídlo. Rozhodnutí nelitujeme,“ zhodnotil Šustr, který se majitelem zámku stal před šesti lety.