Tradice českého filmu sahá až k počátkům světové kinematografie. Moderní filmové společnosti i profesionální ateliéry v Čechách existovaly již začátkem 20. století a některé české filmy se mezinárodně proslavily dokonce ještě před příchodem zvuku.

Ve 30. letech minulého století byly navíc vybudovány barrandovské ateliéry – ve své době nejmoderněji vybavené studio v Evropě, které se stalo symbolem českého filmového průmyslu.

Filmová země


Česká republika je a vždy byla filmovou zemí. Vzpomeňme tzv. novou vlnu 60. let, která vyústila v oscarové Ostře sledované vlaky, nebo úspěšné filmy polistopadové v čele s dalším oscarovým Koljou. České filmy mají své stálé příznivce v podobě domácích diváků. Česká republika je zajímavou destinací pro filmaře.

Pomineme-li Prahu a města typu Telče či Českého Krumlova, patří Český ráj na mapě filmových míst naší republiky k nejvyhledávanějším. V loňském roce vznikla pod patronací Sdružení Český ráj rozsáhlá studie, která mapuje všechny filmy a pohádky natáčené v Českém ráji. Jsou jich desítky a známých natáčecích míst je přes čtyři desítky.

„V současné době jsou výstupy ze studie, kterou vyhotovil novinář Pavel Charousek, zpracovávány na internetové stránky regionu Český ráj. Vedle přehledu filmových míst a filmů zde návštěvník najde také tipy na putování za nejznámějšími filmy a pohádkami, které v Českém ráji vznikly," uvedla Pavla Bičíková, projektová manažerka Sdružení Český ráj. Podle ní právě ohlas na tuto novou turistickou nabídku vedl k myšlence založení Filmové kanceláře Českého ráje.

Bohemian Paradise Film Office (Filmová kancelář Český ráj) je projektem Sdružení Český ráj, jehož cílem je propagace a rozvoj turistického regionu Český ráj v oblasti cestovního ruchu.

Úkol kanceláře

Hlavním úkolem kanceláře je propagovat Český ráj prostřednictvím filmu, zajišťovat tzv. filmovou turistiku a podporovat filmové aktivity v tomto regionu. Filmová kancelář nabízí asistenci filmovým produkcím při vyhledávání vhodných lokalit, zajímavých exteriérů, interiérů a při zajištění nezbytných povolení k natáčení. Silnou stránkou kanceláře je výborná znalost lokalit, možností regionu a subjektů v regionu. Kancelář usnadní a urychlí komunikaci s místními subjekty.