Kvevri je keramická nádoba připomínající svým tvarem amforu. Pochází z Gruzie, kde se již v šestém tisíciletí před naším letopočtem používala pro výrobu vína. Dnes je tento způsob výroby nazýván jako takzvaná kachetinská metoda.

Velikost kvevri je různá, objem se pohybuje od 2 do 3 litrů po 6 až 8 tisíc litrů. Nádoby se vyrábějí postupným přidáváním kruhových vrstev hlíny na sebe. Následně se nádoba postupně vypaluje v cihlové peci. Po vypálení je vnitřní povrch potažen zahřátým včelím voskem a kvevri se následně zakopávají částečně nebo celé do země.

„Naše kvevri nádoby nepocházejí z Gruzie. Nechali jsme je vyrobit v České republice a při jejich tvorbě byla použita hlína z našich vinic, abychom u těchto vín podtrhli jejich specifickou a autentickou chuť,“ vysvětlil vinař Lukáš Rudolfský.

Návštěvníci měli možnost během slavnostního odpoledne ochutnat lokální oranžová a kvevri vína a dále sedm různých gruzínských kvevri vín. Ty pro tuto příležitost vybrala Salome Khardzeishvili, rodilá Gruzínka a první propagátorka naturálních gruzínských vín v České republice.

Ta zároveň velmi zapáleně a s osobním šarmem představila způsob výroby gruzínských kvevri vín během své přednášky v refektáři kláštera.

„Při sklizni se celé hrozny včetně třapin natlačí do pečlivě vymytých kvevri nádob, které jsou zapuštěny do země. Dále víno kvasí a zraje a třapiny i slupky se postupně usazují na dnu nádoby. Jakmile se na jaře začne oteplovat, kvevri se otevírají a víno se lahvuje nebo vypije,“ uvedla s úsměvem v rámci své přednášky Salome.