Jednotlivá zastavení nacházející se na území přírodního parku Modřanská rokle Cholupice nejsou označena tradičními informačními tabulemi, ale menšími destičkami, na kterých je kromě nejzákladnějších údajů o dané dřevině umístěn takzvaný QR kód, který mohou načíst majitelé „chytrých" mobilních telefonů. Následně se spustí příslušné audio a už lze nerušeně poslouchat zajímavosti k danému stromu a jeho okolí.
Netradiční stezka je otevřena celoročně. Naučnou audiostezku připravili dobrovolníci z Hnutí Brontosaurus, kteří spojili své síly se znalcem památných stromů Prahy Alešem Rudlem.
Na putování za památnými stromy se může vydat každý. Tedy alespoň ten, kdo vlastní „chytrý" telefon s internetem nebo si lze předem stáhnout příslušné audiosoubory. Začátek naučné audiostezky je v Cholupicích, kde začíná osmikilometrová trasa vedoucí přes Točnou do Komořan.
Ze slavnostního otevření
V průběhu celého dne byla jednotlivá stanoviště „oživena" mladými dobrovolníky, především z Hnutí Brontosarus, kteří měli pro děti připraveny hry.
„Na jednotlivých stanovištích u památných stromů se děti hravou formou dozvídaly zajímavé informace o životě stromů a jejich významu pro přírodu i člověka. S pomocí rodičů zjišťovaly, jak veliké jsou stromy, když je jim 5, 10 či 200 let. Vyzkoušely si, jak funguje fotosyntéza. Na hmatové stezce se pokoušely poznat přírodniny poslepu. Dozvěděly se také, jak funguje soužití stromu a zvířat," shrnuje zaměření stanovišť spoluautorka audiostezky Irena Oupicová.
Pro nejmenší končila trasa v Točné, kde byly vystaveny nejlepší obrázky z výtvarné soutěže na školách na téma Příběh stromu do které se zapojilo celkem šest škol na Praze 12. Na posledním stanovišti nedaleko památné komořanské lípy dostaly děti za splněné úkoly diplom v podobě Řádu malého dendrologa.
Jak dospělí, tak děti kvitovaly celou akci s povděkem. „Nejvíce se mi líbilo zdobení perníčků a stavění domečků pro lesní skřítky," řekla jedna z žákyň ZŠ Na Beránku.
Aleš Rudl