Vláda tak reaguje na volání domorodých aktivistů, kterým se připomínka britského kapitána nelíbí. Ostrovy mají v současné době i své maorské jméno, které však zní Kūki 'Āirani. Jedná se tedy spíše o překlad anglického názvu než o domorodé označení. 

Komisi, která se bude změnou názvu zabývat, svolala již v lednu šéfka jednoho z ostrovních regionů Pa Marie Ariki. Až nyní však získala podporu vlády. Jako vzor uvedla Nový Zéland, který současně používá i své oficiální maorské jméno Aotearoa.

„Mám radost, že hledáme pro naši zemi tradiční jméno, které bude lépe odrážet skutečnou polynéskou podstatu našeho ostrovního národa,“ řekl pro Radio NZ vicepremiér Cookových ostrovů Mark Brown.

Desítky návrhů

Veřejnost výběrové komisi zaslala okolo šedesáti různých návrhů. Úkolem komisařů bude do dubna vybrat jedno označení, které předá vládě. Ta o něm následně nechá hlasovat v referendu. Podobný pokus se přitom už uskutečnil v 90. letech minulého století. Většina voličů však tehdy hlasovala pro zachování dosavadního názvu.

„Je to vůbec poprvé, kdy se nám podařilo dostat takhle daleko,“ uvedl člen komise Danny Mataroa. Nový název podle něj musí mít spojitost s domorodým jazykem a krajinou, ale především musí být „snadný na vyslovení“.

Kontroverzní Cook

Cookovy ostrovy byly do roku 1901 pod britskou ochranou, poté se staly kolonií Nového Zélandu. Samostatným státem se staly v roce 1966, s Novým Zélandem je však stále pojí úzké pouto. Obě země sdílí společnou měnu, částečně také zahraniční politiku a obyvatelé Cookových ostrovů mají zároveň novozélandské občanství.

„Je to věcí Cookových ostrovů, aby si samy rozhodly. My se těšíme na to, až se dozvíme výsledek,“ řekla CNN tisková mluvčí novozélandského ministerstva zahraničí. Zahraniční odbor Cookových ostrovů na žádost o reakci neodpověděl.

Jméno britského mořeplavce Jamese Cooka je spjato s celou řadou bývalých britských území v oblasti. Jeho odkaz je však spojen s tvrdým imperialismem a kolonialismem a často tak čelí kritice. Cookova socha, která více než sto let stála v Hyde Parku v australském Sydney, byla vloni posprejována nápisy jako „v genocidě není hrdost“.

Novozélandská vlajka

V roce 2016 se o odstranění symbolu britské nadvlády pokusila i vláda Nového Zélandu. Ta navrhla změnit státní vlajku, kterou v levém horním rohu zdobí vlajka Velké Británie. Voliči však po více než roce a nákladech převyšujících 17,6 milionu dolarů, tedy v přepočtu téměř 400 milionů korun, rozhodli, že si změnu nepřejí. Zda referendum na Cookových ostrovech nedopadne stejně zůstává otázkou.