Punkevky se pro turisty zavřou posledního října. V létě totiž Správa jeskyní Moravského krasu zahájila stavbu nové vstupní haly do jeskyní. Dosud provoz jeskyní pro turisty omezený nebyl. Návštěvníci však museli využívat provizorní vchod. „Nyní práce na nové vstupní hale dospěly do takové fáze, kdy už je nebude možné skloubit s prohlídkami jeskyní," vysvětlil vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka.

close VIZUALIZACE: Ještě minimálně po celý listopad mohou turisté navštívit Punkevní jeskyně. Až začnou práce na stavbě nové vstupní budovy, tak se jeskyně na více než rok zavřou. Místo toho ale bude otevřená Kateřinská jeskyně. zoom_in Nejnavštěvovanější jeskyně Moravského krasu zůstanou zavřené do konce ledna příštího roku. „V únoru a březnu budou jeskyně pro turisty zase běžně přístupné, ale v dubnu je zase na celý měsíc zavřeme. V květnu a červnu ještě bude provoz provizorní. Pokud vše půjde podle plánů, novou vstupní halu otevřeme v červenci příštího roku," uvedl Hebelka.

Nyní je však čeká ještě spousta práce. „V době, kdy budou jeskyně zavřené, budeme rekonstruovat přístaviště, přístupové cesty k němu a také přístaviště v Masarykově dómu. Dále opravíme stavidla. Do konce letošního roku chceme stihnout dokončit hrubou stavbu vstupní haly. V příštím roce bude následovat položení nových inženýrských sítí a pak nás samozřejmě čeká i dokončení samotné budovy vstupní haly," vyjmenoval Hebelka.

O prohlídky jeskyní Moravského krasu však turisté v zimních měsících úplně nepřijdou. „Po celou zimu totiž zůstane otevřená Kateřinská jeskyně. Ta bývá obvykle v zimních měsících zavřená kvůli zimování netopýrů," uvedl Hebelka.

Dále bude přístupná jeskyně Výpustek, která má celoroční provoz, a část okruhu Sloupsko-šošůvských jeskyní. Do konce listopadu bude otevřená rovněž jeskyně Balcarka.

Zachování provozu Kateřinské jeskyně i přes zimu posuzovali pracovníci Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras. „Obvykle bývá Kateřinská jeskyně v zimě pro turisty uzavřená kvůli tomu, že v ní zimují netopýři. Kvůli mimořádně uzavřeným Punkevkám jsme se rozhodli tuto jeskyni nechat přístupnou. Povolené budou ale jen tři vstupy za den. Navíc v jeskyni se nebude dlouhodobě svítit, světla se budou zapínat jen pro přicházející skupiny, a světla, která přímo osvětlují místa, kde netopýři zimují, se z provozu vyřadí úplně," popsal Antonín Tůma ze Správy CHKO Moravský kras.

Situaci však ochranáři využijí i k výzkumům. „Netopýry budeme po celou dobu monitorovat a vyhodnocovat jejich chování. Pokud by provoz měl na jejich zimování nějaký vliv, museli bychom jej omezit, nebo úplně zastavit. Zároveň nám tyto poznatky budou sloužit v určování dalších postupů při ochraně netopýrů," nastínil Tůma.

Na to prohlédnout si Punkevní jeskyně ale turistům ještě necelé dva týdny zbývají. „Ve všední dny kromě pondělí máme otevřeno do dvou, o víkendech do čtyř hodin odpoledne. Mimořádně otevřeno budeme mít v pondělí sedmadvacátého a také ve svátek osmadvacátého října," řekl vedoucí Punkevních jeskyní Hynek Pavelka.