Městečko, které se pyšní nejstarším solným dolem na světě, se nachází v horském údolí Salzbergtal ve výšce 300 metrů nad hladinou jezera. 

Mont Blanc z francouzské strany
Francie chce omezit horolezecký provoz na Mont Blanku, zavede roční limit

Jednotlivé domy obce se tísní vedle sebe na úzkém pruhu pobřeží mezi vysokými horami, některé jsou částečně postaveny na kůlech zapuštěných v jezeře. Obec v podstatě tvoří jediná ulice a malé tržiště. V poslední době však začalo být ve městě poněkud těsno. Mohly za to přívaly turistů. Ročně totiž Hallstatt, který má pouze kolem 700 obyvatel, navštíví až milion lidí.

Autobusové turnusy

Často jde o klasické autobusové turnusy se zastávkami v několika destinacích. Podle serveru Diepresse.com sem cestují převážně asijští turisté, kteří zpravidla navštíví muzeum firmy Swarowski poblíž Innsbrucku, poté pokračují do Salcburku, Hallstattu a nakonec do Vídně. Číňané se do tohoto místa doslova zamilovali, jelikož v provincii Kuang-tung postavili před několika lety stejnou kopii centra města, pouze zrcadlově obrácenou.  

Romantika města na laguně. Dnes už často jenom na upravených fotografiích.
Návštěva italských Benátek se prodraží. Město zavádí daň pro turisty

Kvůli turistům je však toto kouzelné místo doslova zaplaveno autobusy. "Dalo se očekávat, že je to z dlouhodobého hlediska neudržitelné," uvedl starosta Hallstattu Alexander Scheutz. "Přidaná hodnota, tržby z turismu, je sice vysoká, ale vysoká je i frustrace mezi místními obyvateli," dodal starosta s tím, že v roce 2018 navštívilo město celkem 19 344 autobusů. Ještě v roce 2014 to přitom bylo 7917.

Speciální vstupenka

Rozhodl se proto počet autobusů regulovat. Od letošního roku se tak autobusoví dopravci do města dostanou pouze se speciální vstupenkou. Počet těchto vstupenek je omezen a platí jen na určitou dobu. 

Nutno dodat, že turistický ruch je hlavní obživou pro většinu místních lidí. Starosta chce proto spustit systém až po skončení hlavní sezóny, aby si vyzkoušel, zda se nový systém osvědčí. Ostrý provoz tak plánuje na podzim. Slibuje si od toho snížení počtu autobusů o jednu třetinu na 13 tisíc.

Red Light District v Amsterdamu
Turisté mění vykřičené čtvrti Amsterdamu v džungli. Radnice proti nim zakročí