Vyrazit na slunnou pláž u Egejského moře mohlo být v těchto dnech dobrodružnější, než se na začátku prázdnin zdálo. Od pondělí 17. srpna totiž měla pro Čechy začít platit povinnost předložit na řeckých hranicích negativní test na covid-19 starý maximálně tři dny. Na to by však české testovací kapacity zřejmě nestačily, a tak se do situace vložil premiér Andrej Babiš (ANO) a jednal přímo se svým řeckým protějškem Mitsotakisem.

Jednání bylo rychlé a překvapivě úspěšné. Řecká strana nakonec včera odpoledne od chystané restrikce upustila. České laboratoře tak nebudou přetíženy turisty a uleví se i peněženkám cestovatelů. Test pro samoplátce totiž vyjde na zhruba dva tisíce korun, pro čtyřčlennou rodinu by to tedy znamenalo kolem osmi tisíc.

Prakticky ve stejný okamžik, kdy přišla dobrá zpráva z Řecka, oznámilo české ministerstvo zdravotnictví, že od 24. srpna zařadí na seznam rizikových zemí Španělsko. Po návratu z něj Češi budou nuceni podrobit se testu na covid-19 nebo nastoupit dvoutýdenní karanténu.

Proplatí cestovky testy?

Některé cestovky už nyní nabízejí, že zákazníkům testy proplatí. „Fischer i Exim Tours pošlou lidem zpět peníze, nepůjde o žádné vouchery ani jiné poukázky,“ uvedl pro Deník Jan Bezděk, mluvčí Fischer Group.

Ve většině krajů nemocnice počítají se zvýšeným zájmem o testy kvůli dovoleným. Například fakultní nemocnice v Plzni zareagovala na zvýšený zájem cestujících do Řecka o testy na koronavirus a od pátku pro ně otevírá speciální odběrové místo.

Jiné nemocnice zase prodlužují otevírací dobu. Výsledek testu dostanou lidé v celé zemi nejpozději do dvou dnů.

V Pardubickém kraji nemocnice spustily tento týden webový rezervační systém pro testování, cílem je urychlit odběry a zároveň zamezit frontám. Čekací doba pro samoplátce je však nyní několik dnů. Například včera v poledne bylo možné se na odběry objednat nejdřív na pondělí. Cestovatelé mohou využít také možnosti nechat se otestovat přímo na Letišti Václava Havla. Tam je sice test výrazně dražší než v jiných laboratořích, výsledek ale máte téměř okamžitě.

„Volné místo bohužel zaručit nemůžeme. Lidí chodí dost, ale jejich počet se každý den liší. Doporučila bych přijít v ranních hodinách, protože nemáme žádný rezervační systém a odpoledne bývá dost lidí. Lidi testujeme v pořadí, v jakém přijedou. Kvůli tomu, že letíte do Řecka a certifikát potřebujete, přednost nedostanete,“ prohlásila operátorka linky odběrového místa na ruzyňském letišti.

Co příště

Bez ohledu na řešení cest do Řecka by měl stát přijít s trvalejším řešením situace, kdy některá z turistických destinací zavede povinné testy pro české turisty. „Předně by se takovým situacím mělo předcházet. Ministerstvo by mělo lépe pracovat s čísly a přestat vzbuzovat strach. Náš byznys je totiž o tom, že se lidé nebojí a jedou na dovolenou z radosti a pro radost,“ myslí si Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří.