Tatry se staly důstojnou konkurencí ostatních evropských velehor a jejich nynější kouzlo byste měli rozhodně okusit, ať už v létě, nebo v zimě. Pohoří Tatry, ležící na severu Slovenska a jihu Polska, je navíc útočištěm mnoha vzácných rostlinných a živočišných druhů, včetně těch jinde se nevyskytujících, jako například tatranský kamzík nebo svišť.

Top Vysokých Tater

Roku 1948 proto vznikl ve Vysokých Tatrách nejstarší slovenský národní park, jenž nese jméno Tatranský. Pohybovat se zde můžete po celkem 600 km turistických stezejk a 16 značených cyklistických trasách, na některých ovšem pouze s horským šerpou.

Jedna taková vede na nejvyšší vrchol nejen celého pohoří, ale i Slovenska – Gerlachovský štít (2655 m n. v.). Průvodce s sebou může vzít maximálně tři osoby, objednat ho lze třeba i den předem, a to například na webu www. tatraguide.sk. Za fyzicky náročný výkon (celá túra zabere minimálně osm hodin) budete odměněni mimořádným zážitkem a nádhernými výhledy na horský masiv.

Pokud nejste až tak sportovně založeni, můžete se pro změnu nechat svézt na druhý nejvyšší vrchol Vysokých Tater, a to Lomnický štít (2625 m n. v.). Z Tatranské Lomnice (898 m n. v.) vás lanovka vyveze ke Skalnatému plesu (1764 m n. v.), odkud překonáte dalších 861 metrů převýšení. Zajímavostí je, že druhý úsek dlouhý 1867 metrů nevyužívá podpůrných konstrukcí – kabina s kapacitou 15 lidí plus obsluha se opírá pouze o dvě nosná lana a tažena je dalším (o unikátnosti tohoto technického řešení svědčí dokumentární film Príbeh jednej lanovky – pozn. red).

Kromě příjemné kavárny zde najdete i nejvýše položené pracoviště astronomického ústavu. Pobyt na Lomnickém štítě je omezen na 50 minut, ale zastihne-li vás nepřízeň počasí, můžete si tu pobýt i několik dnů… Ostatně, poptáte-li se místních, uslyšíte o tom hotové legendy!

Turisticky nejnavštěvovanější osadou je Starý Smokovec, jenž je díky dobré dostupnosti, možnosti horské turistiky a v zimě lyžování přirozeným centrem Vysokých Tater. V místním hotelu strávil několik nocí dokonce i kubánský prezident Fidel Castro, jenž si se zaměstnanci tehdy zahrál ping-pong a zúčastnil se lovu, při kterém zastřelil dva kamzíky. Byl to poslední odstřel kamzíků v Tatrách vůbec.

Ujít byste si také neměli nechat návštěvu Štrbského plesa. Jezero vás přivítá průzračnou horskou vodou a jistě vás zláká i projížďka na dřevěných pramicích (člnkovanie), během které se vám naskytne nádherný výhled na Solisko. Tam se potom dostanete buď po svých, nebo čtyřsedačkovou lanovkou až k nejmladší vysokohorské chatě ve Vysokých Tatrách.

Top Nízkých Tater

Masiv Nízkých Tater se táhne v délce 80 kilometrů. Za národní park byly Nízké Tatry vyhlášeny roku 1978 (NAPANT) a jejich nejvyšším vrcholem je Ďumbier (2043 m n. v. ). Krásné výhledy jak na Nízké, tak Vysoké Tatry si ale můžete vychutnat i z druhé jejich nejvyšší hory – Chopku (2024 m n. v.). Z největšího lyžařského střediska v Nízkých Tatrách, Jasné, sem vede šeštimístná kabinková lanovka.

Na vrcholu najdete nově vybudovaný komplex Rotunda, který díky lanovým dráhám z roku 2012 pojí severní i jižní stranu vrcholu. Součástí komplexu je rovněž restaurace s unikátní nabídkou rumů z celého světa, úžasným panoramatickým výhledem do okolí a také hotel, který disponuje pěti pokoji. Vždyť kdo by nechtěl zažít výjimečný pocit ubytovat se vysoko nad mraky, jež se líně převalují v údolí, a ráno být na sjezdovce jako první, aniž by musel lanovkou nahoru?

Rodiny s dětmi by na Chopku mohl zaujmout Drakopark, kde je přivítá rozměrná trojhlavá socha Demiána. Je to milý a kamarádský drak, jež střeží tajemství celé Demänovské Doliny, která podle pověstí skrývá mnoho drahocenných pokladů. Vydáte-li se po jeho stopách, určitě nepřijdete zkrátka – dozvíte se mnoho o horské přírodě a nakonec budete i odměněni!

Podstatnou částí Nízkých Tater je kras, proto je zde velké množství jeskynních komplexů. Za návštěvu určitě stojí světoznámý podzemní systém Demänovských jeskyní. Nízké Tatry nabízejí i možnosti koupání v nádrži Liptovská Mara a četná termální koupaliště a aquparky (Tatralandia, Aquacity Poprad, Oravice).

Se psem do hor?

Máte psa a naopak nemáte nikoho, kdo by ho po dobu vaší dovolené hlídal? Nevadí, vezměte ho na Slovensko s sebou! Na rozdíl od polské strany je v Tatranském národním parku pohyb psů povolen. Obávat se navíc nemusíte ani toho, že byste svého čtyřnohého přítele neměli kde ubytovat.

Myslí na to totiž už spousta majitelů ubytovacích kapacit a najdou se i „dog friendly" hotely, kam mají psi přístup nejen bez poplatku, ale dokonce je tu čeká i uvítací balíček a speciální psí menu. Jeden takový se nachází například přímo u Štrbského plesa. Na své si zde přijdou i páníčkové, neboť tu místní šéfkuchař připravuje halušky, které jsou tak vyhlášené, že na ně do hotelové restaurace chodí dokonce i místní.

Nic vám tedy už nebrání v tom, abyste si užili dovolenou podle svých představ – Tatry oplývají širokou škálou možností, ze které si vybere opravdu každý.

Zajímavé ubytování
• Hotel Rotunda – nachází se na samotném vrcholu Chopku a zaručuje tak nevšední zážitek. Více na www.hotelrutunda.sk.
• Tri Studničky – první Feng Shui Zen hotel na Slovensku snoubí architektonické řešení s okolním
horským prostředím Demänovské doliny. Díky wellness s unikátní horskou pláží, čajovým rituálům
a romantičnosti je to dokonalé místo k odpočinku. Více na www.tristudnicky.sk.
• Hotel FIS – sportovní komplex ve Vysokých Tatrách nedaleko Štrbského plesa se může pochlubit
skvělou polohou přímo na svahu, halou, fitness centrem a novým wellness. Hotel navíc patří mezi
první dog friendly hotely v Tatrách. Více na www.hotelfis.sk.
• Chalets Jasná – dopřejte si královská privilegia, francouzskou rafinovanost a autentickou horskou
atmosféru s extra službami. Více na www.chaletyjasna.sk.
• Grandhotel Praha – jen málokterý hotel se může pochlubit vlastní bylinkovou zahrádkou a venkovním
bazénem s výhledy na okolní hory. Více na www.ghpraha.sk.

Dita Lahovská