Pokud ještě přemýšlíte kam vyrazit na dovolenou, Andorru směle zařaďte do svých plánů. Úžasná je v létě i v zimě, spojit v ní můžete příjemné s užitečným. Tím příjemným jsou nádherné výlety do míst, kde je příroda skutečně přírodou. Užitečným jsou nákupy. V hlavním městě Andorra la Vella totiž můžete sehnat značkové věci až za jednu třetinu „české" ceny.

Já se do tohoto rozkošného knížectví vypravil minulý týden s českou fotbalovou reprezentací do 21 let, která bojuje o postup na mistrovství Evropy. Zajímavostí je, že do Andorry se nedostanete letadlem, ani vlakem. Není divu, města jsou položena vysoko v horách. Díky tomu jsem se ale mohl podívat do Barcelony, respektive na barcelonské letiště. Asi nebude velkým překvapením, že na něm sporťáka nejvíce zaujal oficiální fan shop slavného klubu FC Barcelona. Na saténovém polštářku s karikaturou fotbalového bůžka Messiho se bude krásně spát :-)

Zpět ale k Andoře. Z Barcelony je do ní tříhodinová cesta autobusem. Až vás po pár kilometrech omrzí okukovat palmy, se zájmem začnete sledovat úchvatné Pyreneje, které oddělují Evropu od Pyrenejského poloostrova, na němž leží Španělsko a Portugalsko. Monumentální výhled z okénka autobusu stál za to. Samotná Andorra je jakási španělská vesnice. A to nejen exotikou, kterou většině Čechů voní. Celá zem není rozlohou větší než Praha! Hlavní město Andorra la Vella má pouhopouhých 23 tisíc obyvatel. Jeho centrum je moderní a pulsuje čilým turistickým životem. V kursu jsou hlavně luxusní obchody s levným, ale kvalitním zbožím. Moderní architektura se v Andoře snoubí vkusně se staršími stavbami, které jsou většinou v horském stylu. Úzké uličky jsou rájem pro romantiky, občas jí ale kazí plno aut. Doporučuji proto vyjít na procházku až pozdě večer. Zajímavost: na okraji města najdete domy vysoko na úpatí hor, které se majestátně tyčí až do výšky tří tisíc metrů. Na jejich vrcholcích je i v létě sníh.

Pokud vás zajímají památky, moc si jich neužijete. Andorra je tak malá, že vám na jejich spočítání stačí prsty obou rukou. Pár kostelíků, muzeí, kamenných domků, a to je tak vše. Úžasná byla svatyně Meritxell, která by zaujala každého romantika. Moderně postavená stavba na základech vyhořelého kostela bere dech. Kolegyně o tomto místu prohlásila, že je ideálním místem pro svatby. Kromě svatebního ceremoniálu můžete ještě v Andoře prožít i úžasnou lyžovačku. Horská centra, jako například Ordino, jsou doslova rájem pro lyžaře.

My ale přijeli do Andorry na fotbal. Nebudeme si nic nalhávat, kopaná Andořany příliš nezajímá. Na kvalifikační zápas reprezentace České republiky s domácími nadějemi přišlo necelých 200 diváků… „Lvíčata" Andoře uštědřila debakl 5:1, mladoboleslavský útočník Chramosta dal pět gólů, teplický Egon Vůch se na trávník nedostal. Co říci k národnímu stánku Estadi Comunal d´Andorra, na němž se zápas hrál? Horší stadion už asi naše reprezentace svou návštěvou nepoctí. Zaprášené a poničené sedačky, atletická dráha, místa pro novináře bez elektriky, nekvalitní trávník; je zkrátka znát, že v Andoře jsou populární hlavně outdoorové sporty.

Celkově je ale čtyřiaosmdesáti tisícová Andorra skvělým místem pro odpočinek, ať už aktivní, nebo pasivní. Domluvíte se zde španělsky a francouzsky, úředním jazykem je však katalánština. S angličtinou příliš nepochodíte, to spíš uspějete s ruštinou.