Riga není město, které si zamilujete od první minuty, ale přijdete mu na chuť postupně. I když je historické centrum zapsané na seznamu památek UNESCO, je opravdu malé a ještě si budete říkat, jak mohli dovolit například vedle katedrály postavit nedávno zcela novou budovu narušujicí historický ráz.

Město ale nejsou jen památky: hlavní výhodou Rigy je její atmosféra malého velkého města včetně velmi zajímavé gastronomie.

Spletitá historie

Riga je největším městem nejen v Lotyšsku, ale mezi třemi pobaltskými republikami. Žije zde téměř tři čtvrtě milionu lidí, tedy více než třetina obyvatel Lotyšska. Strategická poloha u ústí řeky Dviny do Baltského moře lákala odjakživa různé národy, aby si město podrobily: od křižáků přes Polsko-litevskou unii, Švédsko či Rusko.

Svoji samostatnost si užívá proto město jen krátce. Spletitá historie má i své výhody: z každé éry tu je určitá připomínka. Chvíli si můžete připadat jako v německých hanzovních městech, o pár desítek metrů pak jako v Rusku nebo třeba Kodani.

Riga těží ze své polohy dodnes. Pro Rusy je nejbližším místem v Evropské unii, město je tak častým přestupním místem mezi Východem a Západem. Ruštinu tu uslyšíte velmi často, i když mnohem více vás překvapí velmi dobrá znalost angličtiny, často i u starší generace.

Šrámy z války

Město o značnou část památek přišlo při bombardování ve druhé světové válce. Na některých místech to není poznat, Lotyši totiž řadu budov postavili do původního stavu, zejména v posledních letech. Takovou ukázkou je takzvaný Dům Černohlavců na jednom z hlavních rižských náměstí. Budova ze 14. století byla vybombardována za druhé světové války, postavili ji znovu jako věrnou kopii v roce 1999.

Jak se do Rigy
dostat? 
Letecky z Prahy je nejjednoduší. Air Baltic letos navýšil počet spojů na 11 týdně, většinu provozuje novými Airbusy A220. Třikrát týdně létá Ryanair.

Na stejném náměstí pak najdete malou připomínku jednoho údajného prvenství Rigy a zároveň i sporu s nedalekým estonským Tallinem. Právě v Rize se měl objevit první vánoční stromek, i když Tallin tvrdí, že v něm to bylo již dříve. Bez ohledu na to, zda jsou tu Vánoce nebo ne, stromek je zde celoročně v podobě malé kovové plastiky.

Riga je přesto na tradici vánočního stromečku patřičně hrdá. Každý rok v období Vánoc tak mohou místní i návštěvníci objevovat v ulicích Rigy více než 40 vánočních stromečků a objektů klasických, různě nazdobených, ze skla, z ledu, ze dřeva a dalších materiálů, speciálně nasvícené, vtipné, ale i stromečky zobrazené pomocí videomappingu.

Ráj gurmánů

Město si můžete dobře prohlédnout i z vyhlídkové plošiny na věži kostela svatého Petra. Ta několikrát vyhořela. Při předposledním požáru vznikla i nová pověst o staviteli, který prý po dokončení kostelní věže na jejím vrcholu vypil sklenici vína a hodil ji dolů. Na kolik střepů se rozpadne, tolik století bude nová věž stát. Sklenice dopadla do slámy a rozbila se pouze na dva kusy.

A opravdu za dvě století, v roce 1941, zasáhla věž při německém bombardování bomba. Při rekonstrukci v roce 1973 byla nahrazena dřevěná konstrukce věže kovovou. Zajímavá je i věž dalšího kostela: svatého Jakuba: kostelní zvon nevisí uvnitř věže, ale je upevněný zvenčí.

Riga nejsou ale jen památky. Samostatnou kapitolou jsou kulinářské zážitky. Nemusíte přitom chodit jen do luxusních restaurací. Hned vedle hlavního nádraží jsou budovy, ve kterých se dříve vyráběly vzducholodě Zeppelin. Obrovské haly prošly velkou rekonstrukcí a dnes je z nich velké tržiště.

Brzy poznáte, v čem jsou místní speciality. V nakládání všemožných druhů zeleniny do sladkokyselých ryb a pak v uzení ryb. Takových stánků zde najdete spousty. Areál prošel citlivou rekonstrukcí, je zde čisto a v některých halách vznikla i možnost posedět a ochutnat zdejší speciality.